Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 1992 yılında Ermeni güçleri tarafından katledilen Azerbaycan Türkleri, Beyoğlu’nda düzenlenen Fotoğraf Sergisi ve Konferans ile anıldı.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı Kasabası’nda 1992 yılında Azerbaycan Türklerine yönelik gerçekleştirilen Hocalı Katliamı 28. yılında unutulmadı. Beyoğlu Belediyesi, Hocalı’da yaşanan acıların ve vahşetlerin tekrarlanmaması, uluslararası toplumun bu katliama hak ettiği önemi vermesi amacıyla fotoğraf sergisi ve konferans düzenledi. Okçular Tekkesinde gerçekleştirilen etkinliğe, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Beyoğlu Kaymakamımız Mustafa Demirelli, Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Bağcı, Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü Rektör Yardımcısı Prof. Akil Şirinov, Ermeni Katliamını Tanıtma Heyeti Başkanı Seriye Caferkızı ve katliamın tanığı Leyla Alizade katıldı.

HATIRLAMAYA VE HATIRLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Etkinlikte konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, amaçlarının dünyanın unutturmaya çalıştığı Hocalı katliamındaki acıyı, trajediyi unutmamak ve unutturmamak olduğunu belirterek, “Kardeş Azerbaycan’da yaşanan bu acı aradan 28 yıl geçse de içimizi kanatan bir yara olmaya devam edecektir. Bir daha soykırımın yaşanmaması için de bu fotoğraf sergilerini ve konferansları önemsiyoruz. Aliye İzzetbegoviç’in meşhur bir sözüdür, ‘Soykırımı unutmayın, unutulan soykırım tekrarlanır.’ Bu yüzden hatırlamaya ve hatırlatmaya devam edeceğiz” dedi.

63 ÇOCUK BİR GECEDE KATLEDİLDİ

Sergi açılışının ardından düzenlenen konferansa katılan Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü Rektör Yardımcısı Prof. Akil Şirinov, Ermeni Katliamını Tanıtma Heyeti Başkanı Seriye Caferkızı ve katliamın tanığı Leyla Alizade Hocalı katliamını anlattı.

Ermeni Katliamını Tanıtma Heyeti Başkanı Seriye Caferkızı, Ermenilerin 63 çocuğu bir gecede katlettiklerini söyleyerek, “Onların arasında 1 yaşından 18 yaşına kadar çocuklar bulunmaktadır. O çocuklardan Simuzer Himmetova ve ailesini katlettiler. Büyük bir soykırımdı bu ve Ermeniler çocuk katilidir” ifadelerini kullandı.