Milli mücadele için ilk adımın atıldığı yer olan Beyoğlu Galata Rıhtımı’nda “Vatan ve Ramazan” temalı iftar programı düzenlendi. Programda konuşan Başkan Yıldız, “Büyük ve güçlü Türkiye’yi 2023, 2053, 2071 hedeflerine taşıyacak bir gençlikle beraber olarak aynı bayrağın altında, tek millet olarak emin adımlarla büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa edeceğiz.” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, 16 Mayıs 1919 ‘Bandırma’ adındaki eski bir vapurla Beyoğlu’ndan yola çıkarak Samsun’a ulaşmış ve Milli Mücadeleyi başlatmıştı. Milli Mücadelenin 100. Yılı dolayısıyla, Milli mücadele için ilk adımın atıldığı yer olan Beyoğlu Galata Rıhtımı’nda  “Vatan ve Ramazan” temalı iftar programı düzenlendi. Beyoğlu Belediyesi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen programa; Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Harun Muş ve gencecik öğrencileriyle Milli Mücadele’ye katılan okullardan öğrenciler katıldı. Gecede milli mücadele şehitleri için dua edildi.

“VATANIMIZIN VE AZİZ MİLLETİMİZİN HUKUKU SİZLERE EMANET”

Programda yaptığı konuşmasında gençlere hitap eden Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “19 Mayıs 1919 -19 Mayıs 2019 tam 100 yıl boyunca bu ülke bu coğrafya neler atlattı. Ne engeller ile karşılaştı. Hamdolsun ki bu millet birliğinden beraberliğinden kardeşliğinden hiçbir taviz vermedi. Biz bunu sizlerin sözlerinden, sizlerin o pırıl pırıl bakışlarından görüyoruz tıpkı 15 Temmuz’da olduğu gibi. Bu millet karşılaştığı tüm engelleri her zaman alt etmesini ve onları yerle bir etmesini bilecek ona inanıyorum. İstikbal sevdasında yola çıkan bu kutlu yolculuk Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının Samsun’a ayak basmaları bir direniş meşalesine dönüştü. 100 yıldır iftiharla taşıdığımız bu aziz istikbal ruhu bizler içim önemli bir ilham kaynağıdır. İşte bu yüzdendir ki bu yolculuk bitmeyen yolculuktur. Gençler sizler hiç şüphesiz ne denli büyük sorumluluk taşıdığınızın farkındasınız. Vatanımızın ve azizi milletimizin hukuku sizlere emanet. Cumhuriyetimizi, demokrasimize ve hukuk düzenimizi özenle hassasiyetle koruma noktasında sizlere sonuna kadar güveniyoruz” dedi.

“MİLLİ MÜCADELENİN İLK ADIMININ ATILDIĞI YER BURASI”

Programda konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ise, bulunulan mekanın (Beyoğlu Galata Rıhtımı) önemli bir mekan olduğunu belirterek, “Milli Mücadele’nin ve Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımı 100 yıl önce bulunduğumuz noktadan Galata Rıhtımı’ndan atıldı. ‘Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları Galata Rıhtımı’ndan, iftar soframızın kurulu olduğu yerden Bandırma Vapur’una intikal ediyor ve Samsun’a yürüyüşü başlatıyor, 1919’un 19 Mayısı’nda Samsun’dan Milli Mücadele hareketini başlatmış oluyor. Ama Milli Mücadelenin ilk adımının atıldığı yer burası. 19 Mayıs 1919’da, 16 Mayıs’ta buradan atılan ilk adımla yeni, güçlü, büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmak üzere yola çıktık ve 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti ilan edildiğinde hayırlı ve güzel bir başlangıç yaptık.” ifadelerini kullandı.

BİZİM İÇİN VATAN, MEDENİYET ÖNEMLİDİR

Başkan Yıldız, “Bugün burada bu hayırlı başlangıçların seneyi devriyesinde tam 100 yıl sonra Milli Mücadele ruhuyla, Ramazan ve vatan anlayışıyla bir iftar sofrasındayız. Bizim için vatan, medeniyet önemlidir. Bizler medeni bir millet olarak önemli günlerimizi ve tarihlerimizi anacak gençlerimizi geleceğe emin adımlarla yürümesi için Çanakkale, Malazgirt, fetih, Kurtuluş Savaşı, Milli mücadele ve 15 Temmuz ruhuyla yoluna devam edecek bir gençliğin milli şuuruyla inşa etmek üzere yola çıktık. Büyük ve güçlü Türkiye’yi 2023, 2053, 2071 hedeflerine taşıyacak bir gençlikle bir ve beraber olarak aynı bayrağın altında tek millet olarak emin adımlarla büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa edeceğiz.” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLER GEMİ İLE SAMSUN’A UĞURLANDI

Konuşmanın ardından Başkan Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na günün anısına hediye takdim etti. Daha sonra Milli Mücadele’nin ruhunu yansıtan resimlerden oluşan ‘Milli Mücadele İlk Adım’ sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Programın ardından Bakan Kasapoğlu ve Başkan Yıldız, gencecik öğrencileriyle Milli Mücadeleye katılarak adlarını tarihe yazdıran Galatasaray Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi, Kayseri Taş Mektep ve Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi öğrencilerinden oluşan heyeti Sarayburnu Limanı’ndan gemi ile Samsun’a uğurladı.