Beyoğlu’nda 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla “Başkumandan Büyük Taarruzu Anlatıyor” sergisi açıldı. Galata Köprüsü’nde açılışı gerçekleştirilen sergi ziyaretçilerine, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’un akıllarda kalan kareleriyle tarihe kısa bir yolculuk yapma imkanı sunuyor.

Beyoğlu Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı’na özel “Başkumandan Büyük Taarruzu Anlatıyor” adlı sergi düzenledi. Galata Köprüsü’nde gerçekleştirilen serginin açılış törenine; İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız, İstanbul İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, 1. Ordu komutanı Orgeneral Musa Avsever, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu ve vatandaşlar katıldı. Protokol ile birlikte sergiyi gezen Başkan Yıldız, programın sonunda Vali Yerlikaya’ya 30 Ağustos Zafer Bayramı için yapılan kartpostalı hediye etti. Sergiyi ziyaret eden vatandaşlar 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’un akıllarda kalan kareleriyle tarihe kısa bir yolculuk yapma imkanı bulacak.

NUTUK’UN ZAFERİ ANLATAN BÖLÜMLERİ DE SERGİDE

Millet olarak kazanılan bir zaferin heyecanını ve gururunu yine hep birlikte yaşadığımızı ifade eden Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız, “Bu vatanın nasıl vatan olduğunu, bu vatanın nasıl şehit kanlarıyla sulanıp vatan olduğunu, geçmişe baktığımız zaman hep birlikte görebiliyoruz. Zaferlerimizi kutlayacağız. Şehitlerimizi anacağız. Bu vatanı bizlere emanet edenleri saygıyla yad edeceğiz. Ben bu sergide de bu zaferlerin unutulmaması, toprağı vatan kılanların unutulmaması ve milletçe bu coşkunun yaşanması için burada Beyoğlu Belediyesi olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’ta da bu zaferi anlattığı bölümü burada her bir fotoğrafın altına koyduk. Bu günü anlatmak adına vatandaşlarımız buradan geçerken onlara Zafer Bayramı’nı anlatan kartpostal hediye veriyoruz” dedi.

ZAFER BAYRAMIMIZIN GURUNUNU BU GÜZEL KADRAJLARDA TEKRAR YAŞADIK

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise, “Bize bu şanlı zaferi armağan eden, İstiklal Harbimizin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Büyük Millet Meclisimizin saygıdeğer üyeleri, kahraman ordumuzun tüm askerlerini, şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle, şükranla anıyorum. İstanbullu hemşehrilerimizin ve aziz milletimizin Zafer Bayramı’nı gönülden tebrik ediyorum. Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız’a, bu güzel sergide bizi bir araya getirdiği için teşekkür ediyorum. Zafer Bayramımızın onurunu, gururunu ve heyecanını bu güzel kadrajlarda ‘geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer’ manasını bizlere yaşattığı için tekrar yürekten teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.