Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, çökme tehlikesi nedeniyle tahliye edilen Ayhan Işık Sokaktaki binanın yıkımına karar verildiğini açıkladı.

Beyoğlu Ayhan Işık Sokak içerisinde bulunan 5 katlı tarihi bina, kolonları ve kirişlerinde oluşan çatlaklar ve kaymalar nedeniyle belediye ekipleri tarafından tedbir amaçlı boşaltılmıştı. Tarihi binayla ilgili karar verildi. Çökme riski nedeniyle 2 Ekim’de tahliye edilen Ayhan Işık Sokaktaki binanın önünde gazetecilere açıklama yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, binanın yıkımına karar verildiğini açıkladı.

“YIKIM İÇİN TEKNİK OLARAK BİR HAFTA İLE 10 GÜNLÜK BİR SÜRE GEREKLİ”

Binanın durumuyla ile ilgili gerekli incelemelerin tamamlandığını belirten Başkan Yıldız,”Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Beyoğlu Belediyemiz, Kültür ve Turizm Bakanlığımız ortak bir çalışma yapmak suretiyle binanın gerek içinde gerek dışında incelemelerini yaptılar ve yıkılmasının daha uygun olacağına dair bir görüş belirttiler. Malum tarihi bir sokak ve etrafında da tarihi esereler var. Onlara da zarar gelmemesi bakımından şu anda en uygun yöntemle bu yıkımın nasıl gerçekleşmesi konusunda teknik bir istişare yürütülüyor. Bunun kararı verildikten sonra yıkım gerçekleşmiş olacak. Yıkım için teknik olarak bir hafta ile 10 günlük bir süre gerekli.” ifadelerini kullandı.