İstanbulluların yarım asırlık hayali olan Taksim Cami, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle ibadete açıldı.Taksim Caminde ilk ezanın okunmasının ardından Cuma namazı kılındı.

Beyoğlu’nda yarım asırlık hayal gerçek oldu. Mimarlığını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin Mimarı Şefik Birkiye ile Selim Dalaman’ın yaptığı Taksim Camii, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle ibadete açıldı. Taksim Meydanı’nın en önemli sembollerinden birisi olan camide ilk ezan okundu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın cuma hutbesini okumasının ardından cuma namazı kılındı. Bu tarihi ana tanıklık etmek isteyen vatandaşlar da cami çevresini doldurdu. Korona virüs salgınına karşı gerekli tüm tedbirlerin alındığı törende, vatandaşlar Taksim Meydanı’nda Beyoğlu Belediyesi ekipleri tarafından dağıtılan kağıttan seccade üzerinde namazlarını eda etti.

MİNARELERİNDEN EZANI, KUBBESİNDEN KUR’AN NİDALARI KIYAMETE KADAR EKSİK OLMAYACAK

Taksim Camii’nin İstanbul, ülke ve Alem-i İslam için hayırlara vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Az önce Altan Bey, ‘Ben buranın çocuğuyum’ dedi. Altan Bey, sen buranın çocuğusun da biz başka yerin çocuğu değiliz. Ben de Kasımpaşa’nın çocuğuyum. Buralarda çok gezdik, tozduk ve keşke dili olsa da buralar konuşsa. Talimhane ve Dolmabahçe buralarda çok dolaştık fakat Taksim Camii bizim dünyamızda farklı bir öneme sahipti. Çünkü caminin yerinde mescit bile yok ve burada maalesef cami yapımına müsaade yok ve adeta kümes gibi bir yerde gazeteler üzerinde müminler namazlarını eda etmeye çalışıyorlardı. O günlerden bugünlere, 40’lı, 50’li yıllardan bugünlere kimler geldi kimler geçti. İstanbul’umuzun en güzel yerlerinden biri olan Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ve Tarlabaşı Bulvarı’nın kesişim noktasında yer alan camimizin içinden cemaati, minarelerinden ezanı, kubbesinden Kur’an nidaları inşallah kıyamete kadar eksik olmayacaktır” dedi.

TAKSİM CAMİİ’Nİ İSTANBUL’UN FETHİNİN 568. YIL DÖNÜMÜNE BİR HEDİYE OLARAK GÖRÜYORUM

Taksim Caminin inşasını üstlenen Sur Yapının sahipleri Altan, Hakan, Ufuk ve Atilla Elmas başta olmak üzere, mimarından sanatçısına, işçisine kadar herkese teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Taksim Cami İbadet mekanlarının yanı sıra dijital kütüphanesi, kitap okuma, dinlenme ve sergi alanlarıyla Taksim Camii, İstanbul’un en önemli kültür sanat merkezlerinden biri olacaktır. Üzerine oturduğu 2,5 dönümlük arsa üzerinde 33 metreyi bulan kubbe yüksekliğine, 65 metreye yakın minare uzunluğuna sahip, açık ve kapalı alanlarında 4 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği camimizin inşasında kullanılan her malzeme titizlikle seçilmiştir. Mihrap, minber ve kürsü ise bizzat caminin banisi Altan Elmas tarafından tasarlanmıştır. Taksim Camii’ni bir süre önce yeniden ibadete açtığımız Ayasofya Cami-i Kebir’e verilen bir selam, yarın ulaşacağımız İstanbul’un fethinin 568. yıl dönümüne bir hediye olarak görüyorum. Bu vesileyle Şehri İstanbul’u medeniyet mirasımıza katan Fatih Sultan Mehmet Han’ı da burada bir kez daha hürmetle yad ediyorum. Asırlardır davalarına hayat vermek için kendi canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizin her birine Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.

MEDENİYETİMİZİN NAZAR BONCUĞU OLAN TAKSİM’E ÇOK YAKIŞTI

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Taksim Camii ile ilgili Taksim, “Camimiz hayırlı olsun. Medeniyetimizin nazar boncuğu olan Taksim’e çok yakıştı. Hep bir eksikti. Taksime gelen vatandaşlarımızın ibadetlerini yapabilecekleri yeterli bir camimiz yoktu. Taksim cami hem İstanbulluların hem de Sayın Cumhurbaşkanımızın bir hayaliydi. Taksimde sadece mescitten biraz büyük olan Hüseyin Ağa Camii vardı. Bu caminin yetersiz olması yıllardır bizi mahcup eden bir durumdu. Özellikle Cuma günleri insanların caddelere ve sokaklara taşan görüntüleri aslında bu ihtiyacın zorunlu olduğunu bize yıllarca haykırıyordu. Kısmet bugüneymiş. Benim başkanlığım döneminde açılmış olması da ayrı bir gurur. Ufakta olsa bir katkımız olduysa ne mutlu bize. Bütün Müslümanların, bütün İstanbulluların gözü aydın olsun. Mimarisiyle, estetiğiyle, zarafetiyle Taksime, Beyoğlu’nun tarihi dokusuna çok uygun bir şekilde ben de burada varım diyen bir Taksim Camimiz var. Artık insanlar burada rahatça ibadetlerini yapabilecekler” ifadelerini kullandı.

KAPALI İBADET ALANINDA 2 BİN 250 KİŞİ AYNI ANDA NAMAZ KILABİLECEK

Temeli 2017 yılında atılan Taksim Caminin inşaat çalışmaları 4 yılda tamamlandı. 2 bin 482 metrekarelik alanda inşa edilen caminin kapalı ibadet alanında 2 bin 250 kişi aynı anda namaz kılabilecek. Cami,  9 metre 45 santimetre yüksekliği ile Türkiye’deki en yüksek mihraplardan birine sahip olma özelliğini taşıyor. Ana girişi ile birlikte toplamda 4 girişi bulunan Taksim Caminin zemin üstü bina yüksekliği 20.70 metre, ana kubbe yüksekliği 9.6 metre, çapı ise 28 metre olarak tasarlandı. 12 bin 574 metre kare toplam kapalı alanı olan camide 165 araçlık 3 katlı otopark da bulunuyor. Taksim Camiinin girişi, abdesthaneleri, zemini ve tavanında 8 köşeli Selçuklu motiflerine de yer verildi.

‘TOP–DOWN’ SİSTEMİNİN KULLANILDIĞI TEK CAMİ

Taksim Camisi’nin mühendislik açısından ayrışan en önemli özelliğinin Top-Down sistemi ve bu sistemin kullanıldığı tek cami olması olduğu belirtilirken, cami bu yöntemle, klasik uygulamaların tersine sıfır katından aşağı ve yukarıya doğru inşa edildi. Bu yöntem sayesinde yapım esnasında derin kuyu kazısı yapılmadan, çevre bina ve yollara, meydana hiçbir zarar vermeden inşa edilmesine imkan tanındı. Cami geleneksel cami formlarının modern çizgiler ve malzemelerle yorumlanarak 19. yüzyıl Beyoğlu mimarisinden esinlenen özgün bir tasarımla inşa edildi.

KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİNE DE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Hat yazılarının Hattat Davut Bektaş ve Nakkaş Adem Turan’a ait olan camiye, Manisa’da özel olarak dokunan deve tüyü rengi halı serildi. Camiye için özel olarak tasarlanan minber ve kürsünün üzerine Esma’ül Hüsna özel olarak işlendi. Camiyi 12 metre çapında, yaklaşık 20 metre boyunda 60 ışıklı avize aydınlatacak. Her bir bölümü en ince ayrıntısına kadar düşünülen camide ibadet alanlarının yanı sıra otopark, sergi alanı, konferans salonu aş evi ve Dijital İslam Kütüphanesi de yer alıyor. Taksim Camii, hemen yanında yer alan Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi ve Taksim Maksemiyle de Taksim Meydanı’nda ayrı bir bütünlük oluşturdu.

TARİHİ AÇILIŞ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Taksim Caminin açılışına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalo Hmidti, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekilleri Numan Kurtulmuş ve Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Tevfik Göksu, İstanbul İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve çok sayıda milletvekili katıldı.