Beyoğlu’nda tarihi geçmiş ilaçların toplanarak güvenli bir şekilde imha edilmesi amacıyla başlatılan ‘Atık İlaç Toplama Kampanyası’nın tanıtım programında konuşan Başkan Yıldız, daha güvenli bir çevre için bu çalışmayı önemsediklerini söyledi.

Beyoğlu’nda tarihi geçmiş ilaçların güvenli bir şekilde imha edilmesi için atık ilaç toplama kampanyası başlatıldı. Beyoğlu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ile İstanbul Eczacılar Odası arasında imzalanan protokol kapsamında, ilçede bulunan gönüllü 44 eczane ve 19 Aile Sağlığı Merkezi’ne, atık ilaç toplama kutuları konuldu. Vatandaşlar tarafından getirilen atık ilaçlar, özel donanımlı kapalı kasa sisteme sahip araçlarla toplanarak 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde lisanslı firmalar tarafından imha edilecek. Kampanyanın Hasköy Eczanesi’nde gerçekleştirilen uygulamalı tanıtım programında, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, çalışmayla ilgili detayları anlattı.

DAHA GÜVENLİ BİR ÇEVRE İÇİN BU ÇALIŞMAYI ÖNEMLİ GÖRÜYORUZ
Beyoğlu Belediye olarak büyük bir kampanya daha başlattıklarını belirten Başkan Yıldız, 44 gönüllü eczane ve 19 Aile Sağlık Merkezimize Atık İlaç Toplama Kampanyası kapsamında atık kutularını yerleştirdik. Vatandaşlar evlerinde biriktirdikleri ilaçları 63 noktada bulunan yerlere bırakabilirler. Toplanan atık ilaçları biriktirilerek lisanlı firmalar tarafından atık ilaçların bertarafı gerçekleştiriliyor. Atık kutuları sızdırmazlık özelliğine sahiptir. Daha güvenli bir çevre için bu çalışmayı önemli görüyoruz. Çocuklarımızın bilinçlenmesi bakımından bu projeyi önemsiyoruz. Her bir vatandaşımızın bu konuda duyarlı olacağını düşünüyorum. Belli periyotlarla Temizlik İşleri Müdürlüğümüz atık ilaçları alacaklar ve profesyonel bir firma tarafından imha edilecek” dedi.