Beyoğlu Belediyesi tarafından düzenlenen “Ayın Sazı” program serisinde Mart ayının enstrümanı, Türk halk müziğimizin temel çalgısı olan saz/bağlama oldu.

Anadolu’nun hemen her yöresinde icra edilen Türk halk müziğimizin temel çalgısı olan saz/bağlama, sözlü ve sazlı eserlerin icrasının yanı sıra inanç, sohbet ve eğlence kültürü içinde de önemli bir yer teşkil ediyor. Beyoğlu Belediyesi’nin kültür sanat etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdiği “Ayın Sazı” program serisinde Mart ayının enstrümanı olarak ‘bağlama/saz’ belirlendi. Ayın Sazı: Bağlama/Saz etkinliği kapsamında düzenlenen programlar, Beyoğlu Kültür Sanat YouTube kanalı üzerinden sanatseverlerle buluşturuldu.

“MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK BAĞLAMANIN TELLERİ ARASINDADIR”
Türk halk müziğimizin temel çalgısı olan saz/bağlamanın program serisi ‘Bağlama Ailesi’ ile başladı. Prof. Dr. Cihangir Terzi’nin sunumuyla gerçekleşen ilk programda usta icracılar Çetin Akdeniz, Erdem Şimşek, Seval Eroğlu ve Erkut Özkan bağlama ailesini oluşturan çalgıları örneklediler. Muzaffer Sarısözen’in “Milli birlik ve beraberlik bağlamanın telleri arasındadır” sözünden hareketle gelenlerini türkülerle karşılayan, gidenlerini türkülerle uğurlayan bir milletin destanlaşan mücadelesi olan 18 Mart Çanakkale Zaferi ve aziz şehitlerimize ithaf edilen programda Tuncay Kemertaş ve Adile Kurt Karatepe türküler seslendirdi.

AŞIK VEYSEL TÜRKÜLERLE ANILDI
Halk şiiri ve aşıklık geleneğimizin 20. yüzyıldaki en önemli temsilcilerinden biri Aşık Veysel’dir. Aşıklık geleneğinin gereği olarak şiirlerini, kültürümüzün milli ve en dikkate değer halk çalgısı “saz” eşliğinde söylüyordu. Vefatının 48.yılında Başak İkiz’in sunduğu ve Cengiz Özkan’ın konuk olduğu program Aşık Veysel Şatıroğlu’na ithaf edildi. Kapanış programında ise yaşayan en önemli bağlama icracılarından çalışma üslubu ve icra yetkinliği açısından benzersiz bir tavra sahip, Anadolu halk müziğinin yöresel tavırlarına hakim, otantik çalış biçimine sadık kalan fakat bu çerçeve içinde kendi kişisel anlatımını yaratmış Mehmet Erenler onur konuğu olarak yer aldı.