Beyoğlu Tomtom Desinghood’da düzenlenen Floralfest ilk gününde kapılarını ziyaretçilere açtı. Sonbaharı çiçeklerle karşılayan vatandaşlar festivale yoğun ilgi gösterdi.

Üç yıldır İstanbul’un farklı noktalarında hayat bulan FloralFest (Çiçek Festivali) bu yıl İstanbul’un kalbi Beyoğlu’nda ilk gününde kapılarını ziyaretçilere açtı. Sonbahar çiçekleriyle mis kokulu bir festival olan FloralFest renkli tasarımcıları bir araya getirdi. Çiçek ve butik çiçek tasarımcıların yanı sıra mobilya aksesuar gibi farklı alanlarda katılımcıların yer aldığı festivalin açılışını Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar ali Yıldız gerçekleştirdi.

“BEYOĞLU’NDA ÇİÇEKLERİN DİLİ HAKİM OLSUN”

FloralFest’in açılış töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız,”Beyoğlu Belediyesi olarak böyle bir festivale ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Belki festivalin slogan cümlesi şu olabilir ‘Beyoğlu’nda çiçeklerin dili hakim olsun’ Beyoğlu çiçek gibi bir tarihi şehir çiçekler renkleriyle, kokularıyla, desenleriyle insan ruhuna üfledikleri o pozitif enerjiyle çok farklı anlamlar ifade ediyorlar ” dedi.

“HEM YENİLEBİLİR HEM DE İÇİLEBİLİR ÇİÇEK KONSEPTİ İÇERİSİNDE YER ALDIK”

FloralFest’e özel çiçekli çaylar hazırladığını söyleyen Burcu Aydın, FloralFest’te bulunma amacımız aslında bu hem yenilebilir hem de içilebilir çiçek konsepti içerisinde yer aldık. Çaylarımızı kendimiz getirtiyoruz ithal ediyoruz veya yerli çaylarda kullanıyoruz. Bunları Türkiye’deki yerli üreticilerden kuru meyve, çiçek ve baharatlarla birlikte harmanlayarak kendi atölyemizde müşterilerimize sunuyoruz” diye konuştu.

“ÇALI ÜZERİNDE 250’YE YAKIN TÜRÜMÜZ VAR”

Süs bitkisi konusunda ülkenin iyi bir boyuta geldiğini vurgulayan Erdem Gençtürk, “Süs bitkisi konusunu çeşitli kollara ayrıldı. İç mekan, mevsimlik, çalı gibi biz bunlardan daha çok çalı grubunu üretiyoruz. Çalı üzerinde 250’ye yakın türümüz var. Yalava’daki firmamızda çeşitli şehirler ve belediyelerle görüşerek çeşitli özel firmalarla lansmanını yaparak satışa çıkarıyoruz. Ayrıca son zamanlarda Türkiye bu konuda ileri seviyelere geldi. Önceden dışarıdan ithal ettiğimiz ürünler vardı süs bitkisi adına şimdi dışarıya biz ürün gönderme aşamasına geldik. Daha da iyi konumlara ilerliyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÇİKOLATALARIMIZIN İÇERİSİNDE HİÇBİR KATKI MADDESİ YOKTUR”

Festivale birbirinden farkı çikolataları ile katılan Derya Atay, “Çikolatalarımızın içerisinde hiçbir katkı maddesi yoktur. FloralFest’e özelde içerisinde çikolata aroması olan çikolatalar yaptık. Çikolatalarımızda kök boya kullanıyoruz. Çikolatalarımızda hiçbir katı maddesi olmadığı için son kullanma tarihi 21 gündür. 21 gün sonra çikolatalarımız yenilemiyor. Katkı olmadığı için herkese tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.