İstanbul’un Kadir Abisi Merhum Dr. Mimar Kadir Topbaş, vefatının birinci yıldönümünde Beyoğlu’nda düzenlenen özel programla anıldı.

Beyoğlu Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Eski Başkanı Merhum Dr. Mimar Kadir Topbaş, vefatının birinci yıldönümünde Beyoğlu’nda düzenlenen programla anıldı. Beyoğlu Belediyesi tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, AK Parti İstanbul Milletvekili Ayşe Betül Sayan Kaya, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yılmaz, Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül ve merhum Kadir Topbaş’ın ailesinin yanı sıra siyaset, iş, sanat, medya ve akademik camiadan çok sayıda önemli isim katıldı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Başkan Yıldız ve beraberindeki heyetle birlikte program öncesi Kadir Topbaş’ın anısına açılan ‘Kadir Bilmek’ fotoğraf sergisini gezdi. Taksim Camii İmamı Abdullah Özkan’ın Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Topbaş’ı konu alan kısa belgeselle son buldu.

“HERKESİN GÖNLÜNDE GÜZEL İZLER BIRAKMIŞ ÇOK DEĞERLİ VE MÜSTESNA BİR İNSANDI”

Program öncesi açıklamalarda bulunan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Ölmeyi bir yok oluş olarak değil, ebedî âleme göç ediş olarak görürüz. Geçen sene bugün, ahirete irtihal eden, eski İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlarımızdan merhum Kadir Topbaş’ı, hepimizin ‘Kadir Ağabey’ini yâd etmek üzere toplandık. Kovid-19 sebebiyle kaybettiğimiz değerli Kadir Ağabeyimiz; yakınlarının, kendisini tanıyanların, İstanbulluların, herkesin gönlünde güzel izler bırakmış çok değerli ve müstesna bir insandı. Merhum Kadir Topbaş’ın, vefa gereği, ilk belediye başkanlığı yaptığı ve güzelleştirmek için gece gündüz çalıştığı tarihi Beyoğlu’nda yâd etmek, en anlamlı hatırlamalardan olacaktır” dedi.

“14 YIL BOYUNCA İSTANBULLULARA HİZMET ETMİŞTİR”

Mustafa Şentop, “Gönüllere girmeyi başarmış fanilerden biri olan merhum Kadir Topbaş, İstanbul’a hizmete 1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkanlığı göreviyle başlamış; daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı yani Şehremini olarak 14 yıl boyunca İstanbullulara hizmet etmiştir. Yaptığı hizmetlerle taraflı tarafsız bütün İstanbulluların takdirini kazanmış kıymetli bir belediye başkanıydı. İstanbul Büyükşehir Başkanlığı döneminde yaptığı hizmetler ise bu güzel şehrin, dünya şehirleri klasmanındaki yerini çok üst sıralara taşımıştır. Kadir Topbaş’ı hayırla yâd ettiğimiz bugün, belirtmek gerekir ki, İstanbulluların gönlünde bıraktığı muhabbet, bir beşer olarak hepimizin olmayı istediği, ulaşmayı arzuladığı yüksek manevi bir yerdir. Birazdan izleyeceğimiz belgeselde de ailesi, iş adamları, siyasetçiler, mesai arkadaşları, dostları ve sevenleri tarafından anlatılan hatıralarda onun güzel hasletlerine yeniden şahit olacağız” ifadelerini kullandı.

“KİŞİLİĞİYLE İSTANBUL’U YANSITAN BİRİYDİ”

Topbaş’la ilgili duygu ve düşüncelerini dile getiren Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Şehre yapılan her hizmeti aslında insana, insanın geleceğine yapılmış bir hizmet olarak gören; kişiliğiyle nezaketini İstanbul’a yansıtan, İstanbul’un güzelliğine güzellik katan bir anlayışla nereyi yönettiğinin farkındaydı. Hangi sorumlulukla hareket ettiğinin bilincindeydi. Peygamber müjdesine nail olmuş bir şehre şehir emini olduğunun farkındaydı. O sorumlulukla hareket ediyordu. Kendisine ‘nasılsınız’ diye sorduğumuzda; ‘İstanbul gibiyim’ derdi. İnsanı insan yerine koyma anlayışla hareket ederdi. Hep hayırla yad edeceğiz, ruhu şad olsun, makamı cennet olsun inşallah” şeklinde konuştu.

“HALA KALBİMİZDE YAŞIYOR”

Kadir Topbaş’ın oğlu Hüseyin Ersan Topbaş ise, bugünün anlam ve öneminin kendileri için büyük olduğunu ifade ederek, “Babamın vefatının birinci yılı. Hepimiz kendisini anmak ve dua etmek için buraya geldik. Sağ olsun Beyoğlu Belediyemizin yaptığı programa katılmak üzere geldik. Duygularımız yoğun. Kendisine büyük özlem duyuyoruz. Güzel anıyoruz. Hala kalbimizde yaşıyor. Belgesel güzel olmuş. Sağ olsunlar kendisini yakından tanıyan dostlarından, mesai arkadaşlarından güzel konuşmalardan iyi bir derleme yapmışlar. Teşekkür ediyorum bu çalışma için” dedi.

AİLESİ VE DOSTLARI KADİR BİLMEK’ BELGESELİNDE KADİR TOPBAŞ’I ANLATTI

Anma programı için özel olarak hazırlanan ‘Kadir Bilmek’ Belgeselinde; ailesi, dostları ve arkadaşları Kadir Topbaş’ı anlattı.