Beyoğlu’nda 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi. Taksim Tünel Meydanı’ndan başlayarak Galata Meydanı’nda son bulan yürüyüşün ardından, diyabet farkındalığına dikkat çekmek amacıyla Galata Kulesi mavi renkte ışıklandırıldı.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Beyoğlu’nda yürüyüş düzenlendi. Beyoğlu Belediyesi ve Türkiye Diyabet Cemiyeti tarafından diyabetle ilgili farkındalık yaratmak amacıyla Taksim Tünel Meydanı’ndan başladı. Ellerinde diyabetle ilgili bilgilendirici dövizler taşıyan vatandaşlar bando eşliğinde Galata Kulesi’ne kadar yürüdü. Yoğun ilgi gören yürüyüşe Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da katıldı. Etkinliğin sonunda diyabet farkındalığına dikkat çekmek amacıyla Galata Kulesi mavi renkte ışıklandırıldı.

DİYABET HASTALIĞINA KARŞI FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN BİR ARADAYIZ

Etkinlikle ilgili açıklama yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Dünya Diyabet Günü dolayısıyla bir farkındalık oluşturmak için bir aradayız. Beyoğlu Belediyesi olarak Diyabet Cemiyetiyle beraber bütün diyabet hastalarına ve yakınlarına hem yanında olduklarımızı göstermek hem de vatandaşlarımızın diyabet hastalığına yakalanmaması için bir farkındalık çalışması yapmak istedik. Hep birlikte bugün Taksim Tünel Meydanı’ndan tarihi Galata Kulesi Meydanı’na yürüdük. Amacımız hareket et diyabetten kurtul. Buna dair bir farkındalık oluşturmaktı. Kadın erkek yaşlı genç herkes bu yürüyüşümüze katıldı. Müzik eşliğinde renkli bir yürüyüş oldu” dedi.

İNSANIMIZIN DAHA ÇOK SPOR YAPABİLMESİ İÇİN ALANLAR ÜRETMEYE ÇALIŞIYORUZ

Başkan Yıldız, “Diyabet Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 2006 yılında kronik bir hastalık olarak kabul ediliyor ve yaklaşık toplumumuzun yüzde 10’u diyabet riski taşıyor. Bu herhangi birimiz olabilirdik. Tıbbı ilgilendiren bir konu ama temel önerdikleri hareket etmektir. Bizler de bu amaçla bugün seksek oynadık ve ardından bisiklete binerek pedal çevirdik. Bu yüzden herkesten spor yapmalarını, hareket etmelerini ve diyabete karşı bir duyarlılık göstermelerini istiyorum. Ellerinden gelen bütün gayreti göstermelerini ve bolca hareket etmelerini istiyoruz. Bizde Beyoğlu Belediyesi olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. İnsanımızın daha çok spor yapabilmesi için alanlar üretmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.