Beyoğlu Belediye Başkan Yardımcıları Kübra Gülal ve Mehmet Erdoğan, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan Gül Baba Külliyesi’ni ziyaret etti.

Beyoğlu Belediyesi, yurtiçi ve yurtdışında bulunan kardeş belediyeleri ile işbirliğini sürdürmeye devam ediyor. Beyoğlu Belediye Başkan Yardımcıları Kübra Gülal ve Mehmet Erdoğan, Beyoğlu Belediyesi’nin Macaristan’daki kardeş şehri Peç Belediyesi’nin düzenlediği festivale katılmak üzere Macaristan’a gitti. Peç ziyareti öncesi başkent Budapeşte’de bulunan Gül Baba Külliyesi’ni ziyaret eden Beyoğlu Belediyesi heyeti, kompleksi dolaştıktan sonra kendilerini ağırlayan Suat Karakuş’a Galata Kulesi heykeli hediye etti.

GÜL BABA KÜLLİYESİ’NDE KENDİMİ İSTANBUL’DA GİBİ HİSSETTİM

Kübra Gülal, Gül Baba Külliyesi’nin kendisini çok etkilediğini söyleyerek, “TİKA ve Sayın Cumhurbaşkanımızın gayretleriyle daha önce de Balkanlarda çok ihya edilmiş Osmanlı-Türk tarihi eserlerinin açılışlarında bizzat bulunmuştum. İnsan çok duygulanıyor. Gerçekten hiç beklemediğim bir şeyle karşılaştım. Gül Baba Külliyesi’nde kendimi İstanbul’da gibi hissettim. Budapeşte bizi sürprizle karşıladı. Özellikle yerel halkın buraya gösterdiği ilgi ve alaka bizleri çok mutlu etti. Karakuş’a ve ekibine minnetlerimi sunuyorum” dedi.

500 YIL SONRA AYNI DUYGUYU YAŞIYOR OLMAMIZ ÇOK SEVİNDİRİCİ

Mehmet Erdoğan ise “Bu gibi uzak yerlerde ecdadın bin bir zorluklarla buralara gelerek mücadele etmeleri ve bu kültüre ortak olmaları, bizim de yaklaşık 500 yıl sonra bu mekanda aynı duyguyu yaşıyor olmamız çok sevindirici. Suat Karakuş beye çok teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki süreçte Gül Baba Vakfı ile birlikte Beyoğlu Belediyesi ve Okçular Vakfı işbirliği içerisinde ortak kültür ve spor programlarını Budapeşte Gül Baba Külliyesi’nde gerçekleştirmek için harekete geçeceğiz” diye konuştu.