Milli Mücadele döneminin kadın kahramanlarını gençlere tanıtmak amacıyla düzenlenen ‘Milli Mücadelenin Kadın Kahramanları’ konulu seminere katılan Başkan Yıldız, “Beyoğlu’nda çocuklar, gençler ve kadınlar için bu tür eğitim programları düzenliyoruz. Özellikle de gençlerimizi ve çocuklarımızı ihmal etme lüksümüz yok” dedi.

Milli Mücadele döneminde kadın kahramanlarımızın milletimizin varoluş mücadelesindeki yerlerini ve önemini gençlerimize anlatmak amacıyla düzenlenen ‘Milli Mücadelenin Kadın Kahramanları’ konulu seminerler devam ediyor. Beyoğlu Belediyesi tarafından ilçede bulunan okullarda ve Akademi Beyoğlu’nda gerçekleştirilen seminerlerin bu seferki adresi Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi oldu. Araştırmacı-Yazar İlknur Bektaş tarafından verilen seminere öğrencilerle birlikte Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da katıldı.

GENÇLER İÇİN BU TÜR EĞİTİM PROGRAMLARI DÜZENLİYORUZ

Seminerde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Beyoğlu’nda çocuklar, gençler ve kadınlar için bu tür eğitim programları düzenlediklerini belirterek, “Özellikle de gençlerimizi ve çocuklarımızı ihmal etme lüksümüz yok. Bizim inanç ve medeniyet değerlerimiz bize şunu öğütlemiştir: Bir şehri imar ederken nesli ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri imha eder. Bu sözün özeti şu; Bir şehre evler, binalar her şey yapabiliriniz ama gençliği ihmal ederseniz. Gençlere kendi milli ve manevi değerleri üzerinden bir medeniyet inşasını gerçekleştiremezseniz yaptığının bu yapıların da hiçbir anlamı yok. Çünkü bu bilinçle yetişmeyen gençlik gelir inşa ettiğiniz o şehri imha eder.

SEMİNERLER BİR AY BOYUNCA DEVAM EDECEK

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği seminerlerde; Şerife Bacı, Gördesli Makbule, Çete Ayşe, Tayyar Rahime ve Halime Çavuş gibi onlarca Türk kadınının milli mücadelenin seyrinin lehimize sonuçlanması için canla başla ortaya koyduğu mücadele gençlere anlatılıyor. Seminerler bir ay boyunca devam edecek.