Beyoğlu Asmalı Mescit Caddesi’nde bulunan bir tarihi binanın ön cephesinde çökme meydana geldi. Olay yerinde incelemelerde bulunan Başkan Yıldız, herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın olmadığını söyledi.

Beyoğlu’nda bulunan tarihi bir binada çökme meydana geldi. Beyoğlu Asmalı Mescit Caddesi’nde bulunan binanın ön cephesi çöktü. Olay sonrası itfaiye ve sağlık ekipleri olay yerinde gerekli incelemeleri yaparken polis ekipleri de çevrede güvenlik çemberi oluşturdu. Olay yerinde incelemelerde bulunan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, yaptığı açıklamada, ilk incelemelere göre herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın olmadığını söyledi.

HERHANGİ BİR ÖLÜ YA DA YARALI YOK

Başkan Yıldız, binanın yıkılma tehlikesi nedeniyle daha önce mühürlendiğini belirterek, “İlk incelemelerimize göre herhangi bir ölü ya da yaralı yok. Herhangi bir kimsenin olmadığını biliyoruz. Bina belediyemizin İmar Müdürlüğünde raporlu bir binadır; teknik olarak incelemesi yapılmış, metruk bir binadır. Yıkılma tehlikesi olması nedeni ile daha önce mühürlenmiştir. Buna rağmen K9 köpeklerimiz ve termal kameralar ile incelemelerde bulunuyoruz. Bina ile ilgili Eylül ayında bir karar alındı. Burası ile ilgili bir güvenlik önleminin alınması konusunda gerekli tebligat yapıldı. Bina bir vakıfa aittir. Binanın yan tarafında ruhsatlı bir inşaat çalışması devam ediyor. Bundan da kaynaklanabilir. Arkadaşlarımız bu duruma bağlı olmadığını da tespit ettiler. Hava şartlarına bağlı olduğuna dair ön bir tespit var” dedi.

EL ELE VEREREK METRUK BİNALAR İLE İLGİLİ BİR ÇALIŞMA YAPMALIYIZ

Başkan Yıldız, “Beyoğlu en eski binaların bulunduğu bir ilçemiz. Şuanda bu şekilde bulunan binalar var. Bunlarla ile ilgili gerekli yazışmalar devam ediyor. Bunları tek başına belediyenin yıkma yetkisi yok. Bu tür metruk binalarda tek bir kişi yok muhatap almak için. Burada vatandaşımız bu tür binalardan uzak duracak. Burada el ele metruk binalar ile ilgili bir çalışma yapmalıyız. Tüm birimler burada çalışma yapıyor. Vatandaş olarak duyarlı olacağız. Buralardan uzak durmalıyız. Bu tür 370 tane metruk yapı bulunuyor. Yıkılma tehlikesi olduğu için bu binaların içerisine girerek teknik bir çalışma yapılamıyor. Anıtlar Kurulu ile yapılan yazışma ve bundan sonra hazırlanacak raporlar doğrultusunda buralarla ilgili yıkım kararı verildiği zaman tüm birimler ortak gerçekleştirmeliyiz. Tarihi sit alanı olduğu için hassas davranmamız gerekiyor. Eylül ayında tespiti yaptık. 11. ayda da burada güvenlik önlemleri alındı” ifadelerini kullandı.

BİNA İLE İLGİLİ GEÇMİŞ DÖNEMLERDE YAPILAN İŞLEMLER

Beyoğlu, Asmalı Mescit Mahallesi,  Asmalı Mescit Caddesi, 305 ada 6 parsele ait imar işlem dosyasında yapılan incelemede;

-13.12.1996 tarihinde yangın sonucu çatının tamamen yandığı ve içe doğru çöktüğü katlarda ahşap kaplamaların tamamen yandığı, 3. Kattaki merdivenin tamamen çöktüğü ve döşeme kaplamalarının yandığına dair Statik Rapor tutulduğu ve ilgililerine tebliğ edilmesi için S/681 sayılı Zabıta Müdürlüğü yazısının yazıldığı,

-23.06.2010 tarihinde yangından dolayı hiçbir onarımın yapılmadığına ve binanın durumuna ilişkin Teknik Rapor düzenlenmiş ve 28.06.2010 tarihinde ilgililerine tebliğ edilmesi için M.34.6.BEB.36/2010-GD.3221 G:124745 sayılı Zabıta Müdürlüğü yazısının yazıldığı,

-18.09.2019 tarih ve 2019/4169 sayılı yazımız ile Güvenlik önlemi alınması için tebligat yapıldığı ve 05.11.2019 tarih ve 201909077 sayılı Güvenlik Amaçlı İskele Belgesi düzenlendiği görülmektedir.