Geçtiğimiz yıl vefat eden duayen foto muhabiri Ara Güler, Beyoğlu’nda gerçekleştirilen etkinlikle anıldı. Etkinliğe katılan Başkan Yıldız, “Birinci yıl dönümünde Ara Güler’i rahmetle anıyoruz. Eksikliğini hep hissediyoruz. Farklı bir renkti. Beyoğlu’nun, İstanbul’un, Türkiye’nin önemli bir değeriydi“ dedi.

Geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren duayen foto muhabiri Ara Güler, vefatının 1’inci sene-i devriyesinde Beyoğlu’nda düzenlenen etkinlikle anıldı. Beyoğlu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen programda İstiklal Caddesi’nde bir fotoğraf platformu konuldu. Platformu gören vatandaşlar, sıraya girerek hatıra fotoğrafı çektirdi. Ayrıca dileyen vatandaşlar Ara Güler ile ilgili duygu ve düşüncelerini platformun yanında bulunan anı defterine yazdı. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da platforma gelerek hem anı defterini doldurdu hem de fotoğraf çektirdi. Başkan Yıldız, daha sonra Ara Kafe’nin de bulunduğu sokağa gelerek usta sanatçı için açılan sergiyi gezdi. Kafede bulunan vatandaşlarla sohbet eden Başkan Yıldız, kafeye gelen Ara Güler’in öğrencisi ve belgesel film yapımcısı Coşkun Aral ve Ara Güler’in asistanı Fatih Aslan’la oturarak usta sanatçıyı yad etti.

TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ BİR DEĞERİYDİ

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, İstiklal Caddesi’ne kurulan platformda binlerce gencin fotoğraf çektirerek Ara Güler’i andığını belirterek, “Ülkemizin önemli bir değeri, yerli ve milli duruşuyla dünyaya Türkiye’yi, Beyoğlu’nu ve İstanbul’u tanıtan Ara Güler’in aramızdan ayrılışının 1’inci yıl dönümünü idrak ediyoruz. Perşembe gününden itibaren burada kendisinin dünyanın merkezi olarak kabul ettiği Galatasaray Lisesinin yanında onun erbabı olduğu meslek olan fotoğrafçılığın icrasını gerçekleştiriyoruz. Bizde kendisinin anılması ve idrak edilmesi için böyle bir çalışma başlattık. Bugün binlerce gencimiz yaklaşık 3-4 gün boyunca burada fotoğraf çektirdiler. Ara Güler’i andılar. Bizde 1’inci yıl dönümünde Ara Güler’i rahmetle anıyoruz. Eksikliğini hep hissediyoruz. Farklı bir renkti. Beyoğlu’nun, İstanbul’un, Türkiye’nin önemli bir değeriydi. Ruhu şad olsun“ dedi.