Beyoğlu’nda yeniden inşa edilen Atatürk Kültür Merkezi’ni ziyaret eden Başkan Yıldız çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada “Yeni AKM’nin genel inşaatının yüzde 20’si, kaba inşaatının ise yüzde 60’ı tamamlandı” dedi.

Temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 10 Şubat’ta atılan yeni Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yapımı devam ediyor. İlk AKM’nin mimarı olan Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu, mimar Murat Tabanlıoğlu’nun imzasını taşıyan merkezin kaba inşaatında çalışmalar aralıksız sürüyor. 5 bloktan oluşacak merkezde opera salonun bulunduğu sahne ortaya çıkmaya başladı. Çalışmaları yerinde inceleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

KABA İNŞAATIN YÜZDE 60’I TAMAMLANDI

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, AKM’nin tamamlandığında dünyanın sayılı, Avrupa’nın ise en büyük kültür-sanat merkezi olacağını belirterek,“’İnşaat hakkında sürekli bilgi alıyoruz. İşçi arkadaşlarımız çalışmaları yoğun bir gayretle sürdürüyor. AKM inşaatında genel inşaatın yüzde 20’si, kaba inşaatının ise yüzde 60’ı tamamlandı. Yaklaşık 1 yılda, Cumhurbaşkanımızın da işaret ettiği gibi 29 Ekim 2020’de burada Cumhuriyet programı düşünülüyor” dedi.

PROJE BEYOĞLU’NA AYRI BİR CAZİBE KATACAK

Başkan Yıldız, “Bir yıl içerisinde Atatürk Kültür Merkezi yaklaşık 2 bin kişilik opera, tiyatro, bale, kültür-sanat etkinliklerinin yapılacağı salonu ve altındaki otoparkıyla sayılı bir kültür merkezi olacak. İnşaat alanında opera salonunun sahnesi ortaya çıkmaya başladı. Proje tamamlandığında AKM 24 saat yaşar bir kültür merkezi olacak. Proje Beyoğlu’na da ayrı bir cazibe katacak. Kültür-sanat aksı Beyoğlu’nun her tarafında olacak” ifadelerini kullandı.