Beyoğlu’nda gençlerin yeteneklerini keşfetmelerini sağlamak amacıyla açılan Müzik Akademisi, Film Müzikleri eğitimi ile başlıyor. Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek eğitim ile sektöre profesyonel müzisyenler yetiştirilecek.

Beyoğlu Belediyesi tarafından gençlerin yeteneklerini keşfetmek ve müziğe olan ilgilerini arttırmak amacıyla açılan “Müzik Akademisi”nde dersler başlıyor. 17 Martta Akademi Beyoğlu’nda başlayacak Müzik Akademisinin ilk dersi Türkiye’de ilk defa gerçekleşecek Film Müzikleri eğitimi olacak. Film müziği bestecisi Mustafa Yazıcıoğlu tarafından verilecek olan eğitimler pandemi nedeniyle online olarak başlayacak. Müzik meraklısı gençlerin bir araya geleceği eğitimlerle katılımcılar, film müziğiyle dizi müziği arasındaki çalışma tekniği konusunda bilgi sahibi olacak.

AKADEMİK ANLAMDA FİLM MÜZİĞİ NASIL YAPILIR BUNU ANLATACAĞIZ
Gençlere verilecek olan Film Müziği Eğitiminin içeriğiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Film müziği bestecisi Mustafa Yazıcıoğlu, Beyoğlu Belediyesi sağ olsun böyle muazzam bir imkan tanıdı bize. Amacımız, film müziği nedir? Film müziği bestecisi nasıl yetişir? Sektörde neler yapar? Film müziğine neden ihtiyaç var? Bunları açıklamak. Dünyanın kabul ettiği şekilde akademik anlamda film müziği nasıl yapılır bunu anlatacağız. Film müziği öğrenmek için biraz temel müzik bilgisine ihtiyaç var. Çünkü besteciliği anlatamayız, film müziği yapmak için zaten besteciliği biliyor olmak lazım. Bir şeyler besteleyebiliyor olmak lazım. Dolayısıyla da biraz müzik bilgisi olan nota yazmayı ve okumayı bilen, biraz enstrüman çalabilen herkesin rahatlıkla başvurabileceği bir eğitim, uğraşabileceği bir alan. Eğitimler salgın tedbirleri nedeniyle çevrim içi olarak başlayacak. Serbest döneme geçtiğimiz zaman yine grup halinde tek bir sınıf içinde eğitimlere devam edeceğiz” dedi.

PROFESYONEL SEKTÖRE İNSAN YETİŞTİRECEĞİZ
Film müziği hakkında fikir ve bilgi verecek 10 saatlik bir eğitim planladıklarını belirten Yazıcıoğlu, “Ben film müziği yapacaksam sonrasında karşıma neler çıkacak, bu konuyu öğrenecekler. Ama bunun sonraki aşamaları tabii ki var. Amacımız buradan mezun olan bir genç kardeşimin karşısına bir uzun metraj film geldiği zaman müziklerinin tamamını besteleyerek miksajını yapabilmesi. Yani profesyonel sektöre insan yetiştireceğiz. Film müziği çok genel bir tanım. Çünkü reklam da bir film, sinema da bir film, içinde görsel var. Dolayısıyla film müziği bunların hepsini kapsıyor. Ayrıca ‘Film Scoring’i de anlatacağız. Bu temel müzik bilgisi gerektiren bir alan. Nota okumanız lazım, biraz enstrüman çalabiliyorsak harika olur. Armoni biliyorsak, tadından yenmez” ifadelerini kullandı.