Beyoğlu Belediyesi’nin desteğiyle bu yıl yedincisi düzenlenen ‘Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri’ Beyoğlu Ses Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve Beyoğlu Belediyesinin desteğiyle düzenlenen “7.Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri” sahiplerini buldu. Beyoğlu Ses Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen ödül törenine; Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve SETEM Başkanı Mehmet Güleryüz’ün yanı sıra Türkiye, Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, Gürcistan, Suriye, Mısır, Hindistan ve Irak gibi antik İpekyolu ülkelerinden sinemacılar katıldı.

KÜLTÜR SANAT ADINA NE OLUYORSA BEYOĞLU’NDA OLSUN İSTİYORUZ

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız törende yaptığı konuşmasında Beyoğlu’nun kültür sanat hayatına çok önem verdiklerini belirterek, “İstanbul’da, Türkiye’de ya da dünyada kültür ve sanat adına ne oluyorsa Beyoğlu’nda olsun istiyoruz. Törende sanatçı dostlarımızla güzel bir sohbet ettik. Müthiş bir enerji var. Fakat bu enerji birazcık dağınık. Bunu toparlama görevinin Beyoğlu Belediye Başkanı olarak bana düştüğünün farkındayım. ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur.’ diyor Mustafa Kemal Atatürk. Bu anlayışla toplumumuzu, milletimizi, İstanbul’umuzu sanatsız bırakmayacağız. Bu konuda sanatçılardan destek bekliyoruz” dedi.

SETEM AKADEMİ’DE BAŞLAYAN ORGANİZASYON ULUSLARARASI KİMLİK KAZANDI

SETEM Başkanı Mehmet Güleryüz ise, belgesel, animasyon ve kısa film ödülleriyle SETEM Akademi’de başlattıkları bu organizasyonun giderek geliştiğini ve uluslararası bir kimlik kazandığını belirtti. Güleryüz, daha önce Vedat Türkali, Ertem Göreç, Safa Önal, Mehmet Dinler, Ülkü Erakalın, Aram Gülyüz, Necip Sarıcı, Yılmaz Atadeniz, Memduh Ün, Duygu Sağıroğlu, Ertunç Şenkay, Tolgay Ziyal, Hüsamettin Ünlüoğlu ve Annie Pertan’a verilen “SETEM Emek Ödülü”nün bu yıl Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Yavuz Özkan’ın 30 yılı aşkın birlikte çalıştığı ve birçok filminin yapımcılığını üstlendiği Aycan Çetin’e verileceğini de söyledi.

YARIŞMAYA 3 BİN 56 FİLM BAŞVURU YAPTI

Türkiye, Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, Gürcistan, Suriye, Mısır, Hindistan ve Irak gibi antik İpekyolu ülkelerinden sinemacıların katılımı ile gerçekleştiren festivale, 3 bin 56 film katıldı. Jürisinde NTV Dış İlişkiler ve Dış Haberler Koordinatörü Ahmet Yeşiltepe, yönetmen-senarist Feza Sınar, yönetmen Leila Norouzi ve Oğuz Dönmez, senarist Özge Uyar, eleştirmen Rıza Oylum, yönetmen Sevinç Yeşiltaş, Belgesel Sinemacılar Birliği Başkanı ve yönetmen Yasin Ali Türkeri’nin yer aldığı “Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri”nde, “En İyi Belgesel Film” İran’dan Ehsan Kamali’nin “Qarlavaj” adlı yapıtı seçildi. Uluslararası kategoride ayrıca “En İyi Animasyon Film” ödülünü Çin’den Zou Zihao, “En İyi Kısa Film” ödülünü Afganistan’dan Masoud Shoeili, “En İyi Kısa Film Yönetmeni” ödülünü Kırgızistan’dan Evgenii Chistyakov, “En İyi Kısa Film Senaryo” ödülünü Hindistan’dan Piyush Srivastava, “Jüri Özel Ödülünü” de Türkiye’den Mert İnan aldı.

ULUSAL BELGESEL KATEGORİSİNDE “EN İYİ FİLM” ZİNGAL SEÇİLDİ

Ödüller kapsamında ulusal belgesel kategorisinde “En İyi Belgesel Film” ödülü “Zingal” adlı filmle İzzet Arslan’a, “En İyi Belgesel Film Yönetmeni” ödülü “Uçurtmanın Peşinde” adlı yapımla Anıl Tokur’a, “En İyi Belgesel Film Görüntü Yönetmeni” ödülü “Yaylacı” adlı yapımla Fatih Ertekin’e, “En İyi Belgesel Film Senaryo” ödülü “Başka Sınırlar” adlı filmle Turap Başel’e, “En İyi Belgesel Film Kurgu” ödülü “Abla” adlı yapımla Volkan Serdar’a, “Belgesel Film Jüri Özel Ödülü” ise “Güneş Gözlü Çocuklar” filmiyle Alper Akdeniz ile “Pembe Kimlik” adlı yapımla Tolunay Tekmek’e verildi.

EN İYİ ANİMASYON FİLMİ ‘AVARYA’ SEÇİLDİ

Ulusal animasyon kategorisinde “En İyi Animasyon Film” ve “En İyi Animasyon Yönetmeni” ödülüne “Avarya” ile Gökalp Gönen, “En İyi Animasyon Senaryo” ödülü “Coffee Ground”la Elif Dokur’a, “En İyi Animatör” ödülü “Eternal Loop”la Burak Vardal’a, “Animasyon Jüri Özel Ödülü” ise “Endless Harmony” adlı yapımıyla Cengiz Dallıkavak’a sunuldu. Ödüllerde ulusal kısa film kategorisinde “En İyi Kısa Film” ödülü Armağan Akın’ın “Hafta sonu” filmine verilirken, “En İyi Yönetmen” ödülü Murat Çetinkaya’ya, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü Gülşah Yavuz ile Başak Daşman’a, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü Mustafa Alabora ile Erkan Can’a, “En İyi Görüntü Yönetmeni” ödülü Murat Akay’a, “En İyi Senaryo” ödülü Mehmet Oğuz Yıldırım ile Armağan Akın’a verildi.