4. Etnospor Kültür Festivali Fotoğraf Yarışması’ sergisi, Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluştu.

Dünya Etnospor Konfederasyonu’nun düzenlediği ‘4. Etnospor Kültür Festivali Fotoğraf Yarışması’ sergisi, Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluştu. Yoğun ilgi gören serginin açılışına; Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Etnospor Konfederasyon Başkanı Bilal Erdoğan, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli ve çok sayıda sanatsever katıldı. Sergide yer alan birbirinden güzel 85 fotoğraf 10 Şubat 2020 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

BEYOĞLU GELENEKTEN GELECEĞE UZANAN BİR KÖPRÜDÜR

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, böyle bir sergiye ev sahipliği yapmaktan mutlu olduğunu belirterek, “Etnospor Kültür Festivali’mizin fotoğraf sergisi için bir aradayız. Ben özellikle belediyemizde böyle bir sergi açma düşüncesinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Dünya Etnospor Konfederasyonu Yönetim Kurulu’nda olan biri olarak ayrıca mutluyum böyle bir sergiye ev sahipliği yapmaktan dolayı. Aslında Beyoğlu gelenekten geleceğe uzanan bir köprü binlerce yıllık tarihi ile farklı inançların, farklı kültürlerin, farklı yaşam tarzlarının, geleneklerin kendisini yüzlerce yıldır var edebildiği bir mekanın adı. Tam da Etnospor biraz da bu, farklı yerlerin 7 kıtada unutulmaya yüz tutmuş geleneksel sporların geçmişten bugüne, bugünden yarına taşıma vizyonu ve misyonu taşıyor” dedi.

TÜRKİYE GELENEKSEL SPORLARIN GÜÇLÜ OLDUĞU BİR ÜLKE

Türkiye’de geleneksel sporların güçlü olduğunu ifade eden Etnospor Konfederasyon Başkanı Bilal Erdoğan ise, “Etnospor Kültür Festivali’nde ağırlıklı olarak yerel geleneksel sporların tanıtımını öngörüyoruz. Türkiye geleneksel sporların güçlü olduğu bir ülke olmakla birlikte bunların popülerliği noktasında aslında bir sıkıntımız var. Bugün buradaki fotoğraf sergisi bizim festivalimizin zengin görselliğini fotoğraf sanatçılarının da ilgisine sunmak. 600’ün üzerinde fotoğrafçının burada fotoğraflarıyla yarışması söz konusu ve 5 dalda aldıkları ödüller var. Her geçen sene Türkiye’de Etnospor’a fotoğrafçıların daha ciddi bir rağbet gösterdiğini görüyoruz. Burada kültürü yaşatıyoruz bu bir renklilik bir zenginlik ve umut ediyorum ki buradaki fotoğraflar kamuoyunda da ilgi görür” şeklinde konuştu.

3 YIL ÜST ÜSTE ÖDÜL ALDIM GERÇEKTEN ÇOK MUTLUYUM

Fotoğraf sanatçısı Adem Türkel de, “3 yıldır sürekli devam eden ve geleneksel hale gelen Etnospor Kültür festivalinde 3 yıl üst üste ödül aldım ve bundan dolayı gerçekten çok mutluyum. Bu ödülü değerli Etnospor Federasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’dan almak benim için büyük gurur. Okçuluk alanında bir ödül aldım kendi öz benliğimizi yansıtan bir kareydi geçmişten günümüze bir kayıt almış olduk. Fotoğrafın amacı da geçmişten geleceğe iz bırakmak ve ölümsüzleştirmek ölümsüzleştirdiğim içinde çok mutluyum” ifadelerini kullandı.