‘Istanbul Photo Awards 2019′ fotoğraf yarışmasında ödül alan fotoğraflar, Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluştu.

Beyoğlu Belediyesi, muhteşem bir sergiye daha ev sahipliği yapıyor. Anadolu Ajansı’nın düzenlediği uluslararası haber fotoğrafı yarışması ‘Istanbul Photo Awards 2019’da ödül alan fotoğraflar, Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluştu. 2018 yılının önemli olaylarını içeren ödüllü fotoğrafların yer aldığı ‘Istanbul Photo Awards 2019′ Fotoğraf Sergisi’nin açılışına; Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, AA Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu, AA Yönetim Kurulu Üyesi Ali Türker Pirtini ile AA Yönetim Kurulu Üyesi ve İletişim Uzmanı Dr. Şaban Kızıldağ’ın yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı.

SERGİNİN AÇILIŞ GÜNÜ AYRI BİR ANLAM İFADE EDİYOR

Serginin açılışında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, serginin duayen foto muhabiri Ara Güler’in vefat yıl dönümünde açılmasının ayrı bir anlam taşıdığının belirterek, “Habercilikte haber aslında ayrıntıda gizlidir. Bir fotoğrafta bütün ayrıntıları, hatta bir yazıda bulamayacağınız ayrıntıları bulabilme imkanı olduğunu düşünüyorum. Bir fotoğraf belki sayfalarca anlatmaya çalıştığımızı tek bir karede anlatabilir. Sergide emeği geçenleri tebrik ediyorum ve herkese teşekkür ediyorum. Beyoğlu Belediyesi ve Anadolu Ajansı olarak bu anlamda bir iş birliğinin bundan sonra da devam etmesi arzusunda olduğumu ifade ediyorum” dedi.

TECRÜBELERİMİZ FOTO MUHABİRLERİNİ CESARETLENDİRMEYİ ZORUNLU KILIYOR

AA Yönetim Kurulu Üyesi ve İletişim Uzmanı Dr. Şaban Kızıldağ ise,“Tecrübelerimiz bize genç foto muhabirlerin emeklerini ödüllendirerek, onları cesaretlendirmemiz gerektiğini hatırlatıyor ve zorunlu kılıyor. Bundan dolayı Istanbul Photo Awards projemizi başlattık. Bu yıl beşinci kez düzenlediğimiz ve dünya basınında her geçen yıl daha fazla yankı bulan, tüm çalışma arkadaşlarıma heyecan ve gurur veren bu projeden dolayı tüm arkadaşlarıma emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Beyoğlu Belediyesine, başkanımıza ve tüm çalışma arkadaşlarıma sergiye katkılarından ve katılımlarından dolayı şükranlarımı arz ediyorum” ifadelerini kullandı.

10 ÜLKEDEN 12 FOTOĞRAFÇI ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

100’den fazla ülkeden yaklaşık 15 bin fotoğraf başvurusunun olduğu ‘Istanbul Photo Awards 2019’da, 10 ülkeden 12 fotoğrafçı ödüle layık görüldü. Haber ve spor dallarında tekil ve seri fotoğraflar değerlendirilerek ilk üçe giren fotoğrafların belirlendiği yarışmada“Yılın Fotoğrafı” ödülünü Filistinli foto muhabir Ahmad Gharabli’nin AFP için çektiği “İsrail-ABD-Filistin Çatışması” adlı fotoğraf kazandı. Sergi, bir ay süreyle ziyaret edilebilecek.