Milli Mücadele’nin 102. yıldönümü sebebiyle, Atatürk’ün 16 Mayıs günü İstanbul’dan Samsun’a hareket etmesinin ilk adımı olan Galata Rıhtımı’nda “16 Mayıs İlk Adım Sergisi” düzenlendi. Serginin açılış töreninde konuşan Başkan Yıldız, “Gençler Beyoğlu Karaköy Rıhtımı’nı, buradan Milli Mücadele’nin başladığını bilsinler. Oradan geçmişe doğru bakabilsinler. Çünkü binlerce yılını hesap edebilen milletler ancak binlerce yıl var olabilirler” dedi.

Beyoğlu Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını, Milli mücadele için ilk adımın atıldığı Galata Rıhtımı’nda düzenlediği özel sergiyle kutladı. Atatürk ve arkadaşlarının Milli Mücadeleyi başlatmak için 16 Mayıs 1919’da ‘Bandırma’ vapuruyla Beyoğlu’ndan yola çıktığı Galata Rıhtımı’nda “16 Mayıs İlk Adım Sergisi” açıldı. Galata Rıhtımı’nın Kurtuluş Savaşı’ndaki önemini anlatmak üzere düzenlenen sergide, Milli Mücadele dönemine ait fotoğraflar yer aldı. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın ev sahipliği yaptığı serginin açılış törenine, AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Abdullah Enes Özkan’ın yanı sıra pandemi koşulları sebebiyle sınırlı sayıda davetli katıldı. Şehitler için yapılan saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı’yla başlayan törende, Başkan Yıldız davetlilerle birlikte sergiyi gezdi. Sergi bir hafta boyunca ziyaret edilebilecek.

MİLLİ MÜCADELE HAREKETİMİZİN BAŞLANGIÇ NOKTASINDAYIZ
Serginin açılış töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Bugün 16 Mayıs. Bundan 102 yıl önce Anadolu, İstanbul işgal edildiğinde Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları buradan bir milli mücadeleyi başlatmak, vatanı işgalden kurtarmak üzere milletine başvurmak ve milleti ile hareket etmek üzere Anadolu’ya hareket ettiği ilk adımını attığı yer Beyoğlu Galata Karaköy rıhtımı. Buradan Bandırma Vapuru’na oradan Samsun’a, Anadolu’ya başlayan Milli Mücadele Hareketimizin başlangıç noktasındayız. Gençler 16 Mayıs 1919’u Beyoğlu Karaköy Rıhtımı’nı, buradan milli mücadelenin başladığını bilsinler. Aynı şekilde bir milli mücadele sürecini, o ruhu bilsinler. Oradan geçmişe doğru bakabilsinler. Çünkü binlerce yılını hesap edebilen milletler ancak binlerce yıl var olabilirler” dedi.

HERKESİ SERGİYİ ZİYARET ETMEYE DAVET EDİYORUZ
Başkan Yıldız, “Biz bin yıldır Anadolu topraklarındayız. Bu aynı ruhla buradayız. Bu ruhun hiç sönmemesi, Milli Mücadele ruhunun, 15 Temmuz ruhunun, gençlerde sapasağlam olduğunun görüyoruz. Gençlerimizle iftihar ediyoruz. Onlara geçmişe dair ne kadar hatıralar bırakabilirsek inanıyorum ki onlar çağın teknolojisini İHA’ları, SİHA’ları, inovasyonu, robotik yazılım, kodlama bütün dünyayı okuma konusunda çok daha cesur ve birikimli olacaklar. Bu vesile ile Milli Mücadele sergimizin Galata Rıhtımı’nda açılışını yaptık. Yarın 17 Mayıs itibariyle bir hafta boyunca İstanbullular bu sergiyi ziyaret edebilecekler. Milli Mücadele’nin nereden başladığını ve Mili Mücadele’ye ait fotoğrafları buradan görebilecekler. Herkesi sergiyi ziyaret etmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.