Unutulmaya yüz tutmuş sanatlar Taksim’ de yeniden hayat buluyor

A+
A-

Türkiye’nin dört bir yanından toplanan antik parçaların yanı sıra geleneksel sanatlardan canlı uygulamalarının da sanatseverlerle buluşturulduğu Beyoğlu Antika Festivali’nin dünkü konukları; Sedef ustası Kazım usta Koç ile Oyma ustası Osman Cengiz Polatman oldu. Unutulmaya yüz tutmuş iki geleneksel sanatın canlı uygulamalarının sergilendiği etkinlik büyük beğenisini topladı.

Unutulmaya yüz tutmuş sanatlar Taksim’ de yeniden hayat buluyor
30-09-2016

Beyoğlu Belediyesi tarafından projelendirilen ve 50 gün sürecek "Beyoğlu Hareketleniyor" festivallerinin ilki olan Antika Festivali, bir birinden güzel etkinliklerle devam ediyor. Taksim Meydanı’nda gerçekleştirilen ve her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği festival, tarihe tanıklık eden antik parçaların yanı sıra alanda gerçekleştirilen söyleşi ve müzik dinletileriyle de katılımcıların beğenisini topluyor. Eski mobilya restorasyonuyla ilgili altın varak ve gomalak işlerinin canlı uygulamalarının da sanatseverlerle buluşturulduğu festivalin dünkü konukları; Sedefkar Kazım usta (Kazım Koç) ve Oymacı Osman usta (Osman Cengiz Polatman) oldu.

Sedefkar Kazım usta, ahşap üzerine oluşturulan çukurlara sedef doldurulmasıyla icra edilen sedef kakma sanatının örneklerini sanatseverlerle buluşturdu. Sanatına dair bilgi deveren Kazım usta, "Sedefe çocuklukta tanıştım. O zamanlar 13 yaşındaydım. Sedef, midye kabuklarından yapılır” dedi. Bir diğer geleneksel sanatımız olan oymacılığın ustası Osman usta (Osman Cengiz Polatman) da oymacılık sanatı hakkında bilgi vererek örnekler gösterdi. 25 senedir oymacılık yaptığını söyleyenCengiz usta, "Ben de bu çok eskilerden başladım bu sanata. Yoğun tempoyla çalışıyorum. Beni arayanlar Horhor pasajında bulabilirler" dedi.

İkili unutulmaya yüz tutmuş geleneksel sanatlarımızın sanatseverlerle buluşturan etkinlik katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi.


Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız
Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız