'Mimozalı Kadın' Eserinin Resmedildiği Merdiven Kullanıma Açıldı


Beyoğlu Belediyesi’nin ilçede bulunan merdivenleri güzelleştirmek amacıyla başlattığı proje kapsamında Enli Yokuşu'na, Osman Hamdi Bey'in Mimozalı Kadın eserini üç boyutlu çizimini yaptı. Adeta bir sanat ederine dönüşen merdivenler yeniden vatandaşların kullanımız açıldı.

'Mimozalı Kadın' Eserinin Resmedildiği Merdiven Kullanıma Açıldı
26-11-2020

Beyoğlu Belediyesi tarafından ilçenin farklı noktalarında bulunan merdivenleri güzelleştirmek amacıyla üniversitelerle iş birliği yapılarak başlatılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Çalışma kapsamında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde sanat bölümünü okuyan öğrenciler ve eski mezunları Enli Yokuşu’nun merdivenine Mimozalı Kadın eserini üç boyutlu resmini çizdiler. Adeta bir sanat eserine dönüşen merdivenler düzenlenen törenle yeniden vatandaşların kullanımına açıldı. Törene; Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Burçin Aksoy, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Çalışmayı inceleyen Başkan Yıldız öğrencilere emeklerinden dolayı teşekkür etti.

BEYOĞLU’NDA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR

Beyoğlu’nda çok güzel şeylerin olduğunu belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Şu an bulunduğumuz yokuş Enli Yokuşu, Beyoğlu’nda güzel şeyler oluyor, bizlere gösteriyor. Enli Yokuşu, Mimar Sinan Üniversitemizin bitişiğindeki Beyoğlu’muzun önemli bir yokuşu, hemen Galataport’un arkası. Dolayısıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi kurucusu Osman Hamdi Bey’in önemli bir eseri Mimozalı Kadın’ın, onun kurduğu üniversitenin yanındaki bir merdivenin yanında yapılması konusunda üniversitemizle uzun görüşmeler gerçekleştirildi” dedi.

ORTAK AKILLA GÜZEL BİR SANAT ESERİ ORTAYA ÇIKTI

Başkan Yıldız, “Üniversitemizin Güzel Sanatlar Fakültesinden Serdar, Furkan ve Kadir kardeşlerimiz hünerlerini ortaya koydular. Sonuçta Beyoğlu Belediyemiz, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitemiz ve buradaki gençlerimizle beraber tam bir dayanışma, tam bir ortak akılla güzel bir sanat eseri ortaya çıkarmış olmanın verdiği mutluluğu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

UYGULAMA YAKLAŞIK 15 GÜN SÜRDÜ

Projede yer alan öğrencilerden Kadir Çelik ise, “Burada gördüğünüz Mimozalı Kadın resminin uygulamasını yaptık. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileriyiz. Osman Hamdi Bey’in Mimozalı Kadın’ı uygulanacak eser olarak seçildi. Uygulama süresi yaklaşık 15 gün sürdü” şeklinde konuştu.Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız
Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız