Levantenler Üçüncü Kez Beyoğlu’nda Buluştu

A+
A-

Beyoğlu’nda bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Levantenler Konferansı’nın açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Demircan, “Konferansın asıl misyonu; giderek kutuplaşan, tel örgülerle insanlığı bölen, dünyayı daha da yaşanmaz hale getiren politikalara karşın Beyoğlu’nda hep birlikte inşa ettiğimiz çoğulcu yaşam modeliyle cevap vermek ve bu modele dikkat çekmektir.” dedi.

Levantenler Üçüncü Kez Beyoğlu’nda Buluştu
18-12-2018

Beyoğlu’nda bu yıl üçüncüsü düzenlene “Beyoğlu Levantenler Konferansı” Akademi Beyoğlu’nda gerçekleştirildi. Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde, İstanbul Levanten Kültür Mirası Derneği, Londra Levanten Kültür Mirası Vakfı ve Kültür Kenti Vakfı’nın paydaşlığında düzenlenen konferansın bu yılki başlığı “Kimdir bu Levantenler?” oldu. Yoğun ilgi gören konferansa; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Levanten Kültür Mirası Vakfı İstanbul Temsilcisi Jonathan Beard’ın yanı sıra ulusal ve uluslararası çevrelerden yetkin isimler katıldı. 

BARIŞIN HAKİM OLDUĞU BİR DÜNYA İÇİN ARADIĞIMIZ HER ŞEY BEYOĞLU’NDA VAR

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan “Konferansın asıl misyonu; giderek kutuplaşan, tel örgülerle insanlığı bölen, dünyayı daha da yaşanmaz hale getiren politikalara karşın Beyoğlu’nda hep birlikte inşa ettiğimiz çoğulcu yaşam modeliyle cevap vermek ve bu modele dikkat çekmektir. Daha huzurlu, daha saygılı, daha hoş görülü, barışın hakim olduğu bir dünya için aradığımız her şey Beyoğlu’nda, İstanbul’da, Türkiye’de bulunmaktadır. Dünyanın; Beyoğlu’nda somut olarak tanık olunan birlikte yaşama modeline pür dikkat kesilmesini diliyorum. Konferanslardan hakikaten çok şey öğrendim. Öğrendiğim en önemli bilgi; Göçmenlerin; Kültürler, medeniyetler ve devletler için bir tehdit değil, zengin ve çok renkli imkan olduğudur. Göçmenler yaşadıkları toplumla bütünleştiği takdirde, o topluma çok değer katabilir. Nihai tahlilde Levantenler de bir göçmendi.  Daha iyi yaşamak, daha iyi imkanlar bulmak için geldiler. Bu topraklar, istedikleri her şeyi onlara verdi. Önce hakkı, sonra hukuku muhafaza etti.” dedi.

BU TOPRAKLAR DÜNYA’NIN ACİL TOPLANMA MERKEZİDİR

Başkan Demircan, “Türkiye, içinde bulunduğumuz bu topraklar adeta Dünya’nın Acil Toplanma Merkezidir. Türkiye, Nuh’un gemisidir. Tarih boyunca Doğudan, Batıdan, Kuzeyden, Güneyden gelen 72 millete Anadolu kapılarını açtı. Can havliyle kötülükten kaçan, daha iyi şartlarda yaşamak isteyen herkesi gemiye aldık. Hiç kimseyi ötekileştirmedik. Hiç kimseyi gettolara mahkum etmedik. Kimsenin ayağına çelme takmadık. Herkesin var olma hakkını gözettik. Bugüne baktığımızda Türkiye’nin önemli şirketleri arasında göçmenlerin, Levantenlerin, farklı inanç ve etnik kimliğe mensup kurduğu pek çok firma var. Göçmenler vardıkları ülkeyle bütünleşirse, o ülkenin refah ve zenginliğine, kültür ve medeniyetine büyük katkılar sağlar. Levanten dostlarımız gibi. Onlar da geçen yüzyıllar içinde bize çok şey kattılar. Burası, Beyoğlu. Levantenler için bir daüssıladır. Dedeleriniz burada uyumaktadır. Ülkemize umutla gelen tüm göçmenler gibi sizler de yabancı değil, bizdensiniz.” ifadelerini kullandı.

“KİMDİR BU LEVANTENLER?”

Yapılan açılış konuşmalarının ardından “Kimdir bu Levantenler?” konulu oturum gerçekleştirildi. Nuri M.Çolakoğlu moderatörlüğünde düzenlenen oturuma konuşmacı olarak katılan Dr. Rinaldo Marmara, Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Zafer Toprak, Levantenlerin Osmanlı coğrafyalarında ve Beyoğlu’nda neler yaptıklarını, kültürel ve cemiyet hayatına katkılarını anlatan hoş bir sohbet gerçekleştirdiler.
 


Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız
Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız