Levantenler ikinci kez Beyoğlu'nda buluştu

A+
A-

Beyoğlu’nda bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Levantenler Konferansı’nın açılış oturumuna katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Anadolu’da biriken bütün medeniyetlerin varisi olan Türkiye önüne kazılan bütün uçurumlara rağmen yeniden Yükselme Dönemine girmiştir. Bu toprakların, İstanbul’un, Beyoğlu’nun üstünde yükseldiği ana kaide; refahı Paylaşmak ve birlikte yaşamaktır. ”dedi.

Levantenler ikinci kez Beyoğlu'nda buluştu
11-11-2017

Beyoğlu’nda “Osmanlı İmparatorluğu’nda Sanayileşme ve Modernleşmenin Öncüsü Levantenler” temasıyla bu yıl ikincisi düzenlenen “Beyoğlu Levantenler Konferansı” başladı. Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde, İstanbul Levanten Kültür Mirası Derneği, Londra Levanten Kültür Mirası Vakfı ve Kültür Kenti Vakfı’nın paydaşlığında düzenlenen konferans üç gün sürecek. Farklı konu ve konuklarla üç farklı oturumun yapılacağı konferansın Beyoğlu Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış oturumuna; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın yanı sıra ulusal ve uluslararası çevrelerden yetkin isimler katıldı. Yapılan açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen ilk oturumda Dr Philip Mansel ‘Bir Levanten Şehri Olarak Halep’ konulu söyleşi gerçekleştirdi.

LEVANTENLER BU TOPRAKLARIN ÖZGÜN BİR RENGİDİR

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Levantenlerin daha iyi bir hayat kurmak ve özgürce yaşamak için Osmanlı topraklarına göç ettiğini belirterek, “Bu topraklara tutundular, kök saldılar, geliştiler, serpildiler. Huzur ve refah içinde yaşadılar. Onlara nerden geliyorsunuz diye sorulmadı. Hangi dine mensupsunuz, hangi dili konuşursunuz, ırkınız milletiniz nedir diye de sorulmadı. Bu topraklarda yaşamanın tek şartı; Tüm zamanlarda olduğu gibi “insan” olmaktı. İnsandılar ve bu topraklar onları da sinesine sardı. Levantenler bizim için denizlerden gelen yabancılar değildir. Öteki değildir. Bu toprakların özgün bir rengidir. Levantenler, en ışıltılı dönemlerini Osmanlıyla birlikte yaşadı. Bu Konferans bir bakıma; Levanten dostlarımıza duyduğumuz vefanın küçük bir yansımasıdır.” dedi.

TÜRKİYE YENİDEN YÜKSELME DÖNEMİNE GİRMİŞTİR

Başkan Demircan, “Türkiye ırmağı son iki asırdır yavaş akıyordu. Bu iki asır içinde büyük bir enerji depoladık. Ülkemiz aktığı bütün coğrafyalara siyasi, askeri ve ekonomik bakımdan… yeniden bereket ve huzur taşımaya başlamıştır. Anadolu’da biriken bütün medeniyetlerin varisi olan Türkiye önüne kazılan bütün uçurumlara rağmen yeniden Yükselme Dönemine girmiştir. Bu toprakların, İstanbul’un, Beyoğlu’nun üstünde yükseldiği ana kaide; refahı Paylaşmak ve birlikte yaşamaktır. Ben, Levanten dostlarımızın Türkiye’nin Yeni Yükselme Döneminde yerini almalarını; ekonomi, sanayi ve ticarette daha aktif rol üstlenmelerini isterim. Ülkemizdeki, İstanbul ve Beyoğlu’ndaki büyük yatırım fırsatları sizlere çok bereketli bir zemin sunmaktadır. Bunları birlikte değerlendirmeye daima hazır olduğunu ifade etmek isterim.” ifadelerini kullandı.

ÜÇ GÜN SÜRECEK KONFERANSTA İLGİ ÇEKİCİ KONULAR BULUNUYOR

Konferans, ikinci gününde Beyoğlu’nun tarihi mekanlarından Zoğrafyon Lisesin’de sabah 10:00’da başlayacak oturumlarla devam edecek. Konferansın üçüncü gününde ise Beyoğlu’nun tarihi mekanlarına turlar düzenlenecek. Ulusal ve uluslararası çevrelerden yetkin isimlerin farklı konularda yapacakları sunumlarla renk katacağı konferansın konuları arasında “Bir Levanten Şehri Olarak Halep, Osmanlı İmparatorluğunun Son Döneminde Levanten Anonim Şirketler, Ekonomik faaliyette Levanten Kadınlar, İstanbul’a Kartonpiyeri Tanıtan Adam Leon Panvillee” gibi ilgi çekici konular bulunuyor.

Haberin galerisi için Tıklayınız...

Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız
Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız