Karekod uygulaması ile ofis işi sahaya taşındı

A+
A-

WEGO Yönetim Kurulu Toplantısı kapsamında yapılan ‘Akıllı Şehirler Projesi için Kamu Özel Ortaklığı Oturumu’nda Beyoğlu Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Karekodlu Ruhsat Denetimi’ uygulamasını tanıtan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Belediye’nin içerisinde yapabileceğiniz ofis çalışmasını sahaya çıkartmış ve insanların dükkanında, iş yerlerinde, binalarında bu eylemi gerçekleştirmiş oluyoruz” dedi.

Karekod uygulaması ile ofis işi sahaya taşındı
13-10-2016

Dünyanın dört bir yanından Beyoğlu’nun da aralarında bulunduğu 95 tam üyesi olan Dünya Yerel Yönetimler ve Şehirler E-devlet Organizasyonu’nun (WEGO) Beyoğlu’nda gerçekleştirdiği 2016 Yönetim Kurulu Toplantısı devam ediyor. Toplantı kapsamında CVK Park Bosphorus Otel’de yapılan ‘Akıllı Şehirler Projesi için Kamu Özel Ortaklığı Oturumu’na Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile dünyanın dört bir yanından gelen WeGo üyesi Belediye başkanları ve temsilcileri katıldı.

KAREKODLU RUHSAT DENETİMİ’ UYGULAMASI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Brezilya'dan Akıllı Şehirler Projeleri Konusunda Sektörler Arası İşbirliği Sorumlusu MortanaMascimento, Meksika ' dan Siyasi ve Elektronik Yönetimler İşleri Müdürü İsmail Villegas ve Nijerya’dan Devlet Sorumlusu Bernard Ewaly’in akıllı şehir sistemleriyle ilgili sunumlar yaptığı oturumda Beyoğlu belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’da, Beyoğlu Belediyesi tarafından 2014 yılında hayata geçirilen ‘Karekodlu Ruhsat Denetimi’ uygulamasını tanıttı. Belediye ile işletmeler arasındaki işlemleri dijital ortam üzerinden kısa sürede sonuçlandıran uygulama katılımcıların büyük beğenisini topladı.

İKİ KAVRAM ÜZERİNDE DURUYORUZ. İNSAN VE MEKAN

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan oturumda yaptığı sunumda Yerel Yönetimler olarak iki kavram üzerinde durduklarını söyleyerek,“Birincisi İnsan, ikincisi ise mekan. İkisini eğer biliyor ve takip edebiliyorsak, akıllı şehir adına da adım atabiliriz. Belediyeye ulaşan insanlar genelde iki adet hizmet istiyor. Birincisi yol, çöp gibi zaten yapılması gereken istekler. İkincisi de bina yapma, dükkan açma, dükkanın iş ve işlemlerive denetlemesi. Beyoğlu'nda 50 bin bina var. Bu elli bin bina içerisinde 125 bini bağımsız bölünüyor. Bu 125 bin bağımsız içerisinde 250 bin kişi iskân ediyor ve 200 bin kişi de çalışıyor. Akıllı sistemlerde bu sayıların hangi şartlarda olduğunu ve içerisinde yaşayan insanların ne istediğini biliyorsanız insanlara hizmet verebilirsiniz.” dedi.

SAHA ELEMANI KARE KODU OKUTARAK İŞLETMELERE AİT TÜM VERİLERE ULAŞABİLİYOR

Beyoğlu Belediyesi tarafından 2014 yılında hayata geçirilen ‘Karekodlu Ruhsat Denetimi’ uygulamasını da tanıtan Başkan Demircan,“İşyeri yeni açılmış olabilir ve denetlenmesi gerekiyorsa bu artık daha kolay bir duruma geldi. Bütün veriler belediyede evvelce hazırlanmış ve tasdik edilmiş. Dolayısıyla bütün Belediye iş ve iş yerleri kendi içerisinde bir elektronik akıl sayesinde çalışıyor. Sahaya çıkan denetleme elemanı elinde sadece bir İPAD’le bu mekana ait kare kodu okutarak işletmeye ait bütün verilere, bilgilere buradan ulaşıyor ve hızlı bir şekilde tüm işlemleri yapıyor. Çıktı vermesi gerekiyorsa onu da hemen orada çıkartıp verebiliyor. Bütün mekanlara yaptığımız çalışmamız, Belediyedeki iş ve işleriniz bunlara bağlı olarak çalışıyor olması ve bütün birimleri bu sistem üzerinde toplanmış olması bizim işimizi kolaylaştırdı. Dolayısıyla Belediye’nin içerisinde yapabileceğiniz ofis çalışmasını sahaya çıkartmış ve insanların dükkanında, iş yerlerinde, binalarında bu eylemi gerçekleştirmiş oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

İŞİ MİLLETİN FAYDASINA OLACAK ŞEKİLDE TİCARETE DÖKMENİN HEYECANINI YAŞIYORUZ

Başkan Demircan, Belediye’nin işinin insanın ve mekanın beklentisini çözmek olduğunu da belirterek,“Kişilerin Belediye’ye hızlı ulaşması telefonla ve e-maille olacak. İşte Callcenter’da buna bağlı. Yani bir vatandaş bizi aradığında onları vatandaşlık numarasıyla kayıt ederek, telefon numaralarını da adreslere bağlıyoruz. Böylelikle ikinci aradıklarında onlara ismiyle hitap eder hale geliyoruz. Kişinin şikayetini aldığımızda hangi adresten bizi aradığını ve bulunduğu sokakla ilgili malumatımız olduğu için ona etkin ve hızlı servis yapabiliyoruz. Dün de WeGo‘da Smart Beyoğlu projesiyle ticarete dönen kısmını anlatmıştık. Yani 12 bin tane esnafın, 50 bin tane binanın zaten belediye iş ve işlemlerini yaparak girdik ve tamamladık. Artık işi milletin faydasına olacak şekilde ticarete dökmenin heyecanını yaşıyoruz. İnşallah bunu başarmış olacağız.” şeklinde konuştu.

Haberin fotoğrafları için Tıklayınız...


Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız
Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız