Hanuka Bayramı Galata Meydanı’nda Kutlandı


Galata Meydanı’nda düzenlenen Hanuka Bayramına katılan Başkan Yıldız, “Bugün burada bu tarihi şehirde hemen Galata Kulesi'nin yanı başında yanmakta olan mumların dünyada cehaletin yok olmasına, bütün karanlık düşüncelerin aydınlatılmasına vesile olmasını diliyorum” dedi.

Hanuka Bayramı Galata Meydanı’nda Kutlandı
30-12-2019

Türk Yahudi Toplumu ve Beyoğlu Belediyesi tarafından Beyoğlu'nda Hanuka Bayramı'nı kutladı. Galata Meydanı'nda düzenlenen etkinliği, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Dışişleri Bakanlığı Araştırma ve Güvenlik İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Aylin Taşhan, Türkiye Musevileri Dini Lideri İsak Haleva ve çok sayıda vatandaş katıldı.

NE MUTLU BİZE BURADA KARDEŞÇE BİNLERCE YILDIR YAŞIYORUZ

Hanuka Bayramı kutlama töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Bayramlar ortak kültürün yaşatılmasında ve geleceğe aktarılmasında hep bir zemin teşkil ettiler, tıpkı Hanuka Bayramı gibi. Bugün burada bu tarihi şehirde hemen Galata Kulesi'nin yanı başında yanmakta olan mumların dünyada cehaletin yok olmasına bütün karanlık düşüncelerin aydınlatılmasına vesile olmasını diliyorum. Bütün hemşerilerimin bayramını tebrik ediyorum. Bayramlar bizim inancımıza göre sevinç zamanlarıdır. Mutluluklar ve sevinçler paylaşıldıkça artar. Kederler, üzüntüler paylaştıkça azalır. Bu topraklarda bizler sevinçleri de üzüntüleri de paylaştık. Ne mutlu bize burada kardeşçe binlerce yıldır yaşıyoruz. Binlerce yıl da aynı kültürün aynı toprağın insanı olarak yaşamaya devam edeceğiz. Hepinizin Hanuka Bayramı'nı tebrik ediyorum" dedi.

TÜRKİYE İNSANLIK İÇİN UMUT IŞIKLARI YAKIYOR

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Demircan ise, Hanuka Bayramının ülkeye ve insanlığa huzur getirmesini dileyerek, “Bugün yaşanan sevinç hepimizin sevinci. Bugünlerde yakılan mumların, günbegün insanlığın etrafını saran karanlığa Işık tutmasını, sevgiyi, barışı, hoşgörüyü, insanlığı aydınlatmasını diliyorum. Hepimizin vatanı Türkiye insanlık için umut ışıkları yakıyor. Bu umut ışıkları, bir adanma mevsimi olan Hanuka Bayramı’nın ışığıyla daha da güçlenir inşallah. İyiliğe, güzelliğe, kardeşliğe, barışa, huzura, sevgiye adanmış bütün dualarınıza tüm kalbimle 'amin' diyorum” ifadelerini kullandı.

HANUKA BAYRAMI'NIN KANDİLLERİNİ BİRLİKTE YAKMAK BENİ HEYECANLANDIRIYOR

Türkiye Musevileri Dini Lideri İsak Haleva ise törene katılanlarla beraber olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek, “Tarih boyu birçok kültürün kesiştiği İstanbul'da kimi inanç grupların kutsal günlerini ve bayramlarını kutlamakta olduğumuz bu günlerde Musevi kültür mensuplarının Hanuka Bayramı'nın geleneksel kandillerini sizlerle birlikte yakmak beni heyecanlandırıyor. Umuyorum ki ruhlarımızı aydınlanacak kentimiz, ülkemiz, dünyamız için barış, esenlik, bilim ve kardeşlik duygularının yaşanmasına vesile olacaktır” şeklinde konuştu.

9 KOLLU ŞAMDANA YERLEŞTİRİLMİŞ MUMLAR YAKILDI

Konuşmaların ardından Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız, Hahambaşı Haleva ve Bakan Yardımcısı Demircan, 9 kollu şamdana yerleştirilmiş mumları yaktı. Etkinlik  Sami Levi ve Orkestrasının müzik dinletisiyle sona erdi.Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız
Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız