Beyoğlu’nda ‘Akıllı Turizm’ Dönemi


'Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’ kapsamında düzenlenen ‘Yerel Akıllı Şehir Stratejileri’ paneline konuşmacı olarak katılan Başkan Yıldız, “Bizim önümüzdeki dönemde öne çıkaracağımız kavram Akıllı Turizm. Misafirimiz Beyoğlu’na ayak bastığı andan itibaren önünde bir akıllı telefon uygulamasını bulabilmeli ve şehre ilişkin kendisine bilgiler gönderilebilmeli. Bu anlamda ciddi bir çalışmamız var” dedi.

Beyoğlu’nda ‘Akıllı Turizm’ Dönemi
16-01-2020

Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ATO Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi'nde 'Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’ düzenlendi. Yurtiçi ve yurt dışından yoğun ilgi gören etkinlikte Beyoğlu Belediyesi de yerini aldı. Etkinliğe katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız Beyoğlu Belediyesi standını ziyaret eden misafirleri bilgilendirdi. Diğer belediyelerin stantlarını da gezen Başkan Yıldız, geliştirdikleri akıllı şehir uygulamalarını inceledi. Daha sonra etkinlik kapsamında düzenlenen ‘Yerel Akıllı Şehir Stratejileri’ paneline konuşmacı olarak katılan Başkan Yıldız, Beyoğlu’nda hayata geçirilen ve geçirilmesi planlanan akıllı şehir uygulamalarını anlattı.

ŞEHRİ AKILLI TEKNOLOJİLERLE İNŞA ETMENİN DERDİNDEYİZ

Bir şehrin her şeyden önce akılla inşa edildiğini belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Bugün Endüstri 4.0’ı, yapay zekayı konuşuyoruz. Artık akıllı şehirler nesnelerin interneti gibi kavramlarla ifade ediliyor. Verilerin toplanarak operasyonel olarak kullanılma olarak değerlendiriliyor. Akıllı çevreyi, akıllı sağlığı konuşuyoruz ve toplamında bir akıllı şehri akıllı teknolojilerle inşa etmenin derdindeyiz. Amacımız yine insanın daha mutlu bir gelecekte yaşaması. Bu tür uygulamalar gündeme geldiğinde kanaatimce ilk bakılması gerekenin bu uygulamaların insana ve çevreye etkisi. Her proje böyle değerlendirilmeli. Akıllı teknolojiler insan ve şehirler üzerinde pratize edilirken mutlaka dikkat edilmesi gereken kritiğin bu olduğunu düşünüyorum. Önemli olan bu akıllı şehir teknolojilerini insanların huzuru ve mutluluğu için geliştirmek” dedi.

BİZİM ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE ÖNE ÇIKARACAĞIMIZ KAVRAM ‘AKILLI TURİZM’

Beyoğlu’nda ilerleyen dönemlerde hayata geçirilmesi planlanan akıllı şehir uygulamalarını da anlatan Başkan Yıldız, “Bizim önümüzdeki dönemde öne çıkaracağımız kavram Akıllı Turizm. Çünkü Beyoğlu bir tarih ve kültür sanat şehri. Özellikle Tersane İstanbul, Haliçport ve Galataport İstanbul’un, Türkiye’nin ve belki de dünyanın en büyük turizm yatırımları olacak ve dolayısıyla dünyanın dört bir yanından insanlar Beyoğlu’nda misafirimiz olacak. Bizim hazırlığımız bu akıllı şehir teknolojileriyle Akıllı Turizm’i inşa etmek ve buna ilişkin bir ekosistem oluşturmak. Misafirimiz Beyoğlu’na ayak bastığı andan itibaren önünde bir akıllı telefon uygulamasını bulabilmeli ve şehre ilişkin kendisine bilgiler gönderilebilmeli. Buna bugünkü dijital teknolojide veri paylaşımı, bilgi paylaşımı diyoruz. Yani uygulamaya giriş yapan bir kişinin yeme içme mekanlarına, konaklama mekanlarına, tarihi mekanlara ve Beyoğlu’ndaki kültür sanat etkinliklerine kadar şehre ait ne varsa tek tıkla ulaşabileceği ve bilgi alabileceği bir sistem. Bunu da Beyoğlu özelinde sadece turistleri değil aynı zamanda burada yaşayan vatandaşlarımızı da ıskalamayacak bir anlayışla inşa etmemiz gerekiyor. Bu anlamda ciddi bir çalışmamız var. Hedefimiz turizme her yönüyle hazır ve hizmet edecek bir Beyoğlu’ dur” ifadelerini kullandı.

DÜNYANIN İDDİALI ŞEHİRLERİYLE YARIŞABİLECEK DURUMDAYIZ

Başkan Yıldız, Beyoğlu Belediyesi’nin şuanda kullandığı akıllı şehir teknolojilerinin çok ileri bir seviyede olduğunu belirterek, “Bugün dünyanın ve Türkiye’nin bu anlamda iddialı şehirleriyle yarışabilecek bir durumda olduğunu ifade etmek istiyorum. Özellikle ilk uygulamalarımızdan bugüne baktığımızda belediyemizdeki tüm işlemler akıllı şehir otomasyonları üzerinden yürütülüyor. Vatandaşlarımıza isimleriyle hitap eden bir çağrı sistemimiz, ilk müracaata herhangi bir birime yönlendirme yapılmadan işin büyük bir kısmının çözüldüğü resepsiyon sistemimiz, işletmelere ait bütün bilgilerin yer aldığı QR Kodlu ruhsat sistemimiz gibi bütün belediye uygulamalarımız mobil. Tüm bu otomasyon sistemlerinin bir birlerine entegre edilmesiyle birlikte ruhsat denetimlerimiz mobil, zabıta denetimlerimiz mobil, dünyaca ödül almış olan sosyal Market’imizin sistemi mobil. Ayrıca Smart Beyoğlu uygulamamız var. Bu uygulama ile de vatandaşlarımız bulunduğu yerin konumundan tarihi mekanlara,nöbetçi eczanelerden taksi duraklarına kadar her şeye  kolayca ulaşabiliyor. Akıllı şehir teknolojilerini uygulama noktasında iddiamızı her gün daha ileri götürme anlayışıyla devam ettiriyoruz” şeklinde konuştu.

 Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız
Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız