Beyoğlu’nda 50 gün festival var


Beyoğlu Belediyesi tarafından projelendirilen Beyoğlu Festivali başlıyor. 50 gün sürecek festival, bu yıl ilk kez Taksim Meydanı’nda düzenlenecek. 63 Antikacı, 90 Sahaf, , 50 Tasarımcı, 70 El sanatçısı ve bilim insanının katılacağı festivalle Türkiye’nin sahnesi olan Taksim, ticari ve kültürel bir dinamizm oluşturacak.

Beyoğlu’nda 50 gün festival var
26-09-2016

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan; “Beyoğlu’nun Tüm ülkeye ilham verebilecek zenginliğini Taksim Meydanı’nda vitrine çıkaracağız. Kültür-Sanatın, hareketin, bereketin, ticaretin adresinin Beyoğlu ve Türkiye’de olduğunu Taksim Meydanı’nda herkes görecek. Festival ziyaretçisi yüzbinlerce insan, enerjimize enerji katacak. Beyoğlu daha da hareketlenecek.”

Beyoğlu Festivali, Antikadan Sahaf’a, El Sanatlarından Bilim’e, Tasarımdan Zanaata kadar Türkiye’nin geçmişten günümüze tüm değerlerini ve birikimlerini Taksim’de buluşturacak.  Yaklaşık iki ay sürecek olan Beyoğlu Festivali 28 Eylül Çarşamba günü Antika Festivali ile başlayacak. Daha sonra, ‘Altıneller Festivali’, ‘Tasarım Festivali’, ‘Sahaf Festivali’ ve “Filim Festivali’ ile devam edecek olan etkinlikler, ‘KSD (Kültürler Arası Sanat Diyalogları)’ ve ‘Bilim Şenliği’ ile son bulacak.

DEMİRCAN: BEYOĞLU TÜRKİYE’NİN AYSBERGİDİR

Türkiye’de kendi alanlarında duayen tüm kültür-sanat adamları ile, Türkiye’nin büyük ustalarını bir araya getirecek festival, Taksim’de düzenlenecek ve 50 gün sürecek. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, büyük Beyoğlu Festivali için, “bugüne kadar gerçekleştirilmiş en büyük katılımlı ve en kapsamlı kültür etkinliği olacak” dedi. ‘Beyoğlu’nun Türkiye’nin en önemli cazibe merkezlerinden birisi olduğunu tüm dünyaya göstermeyi hedeflediklerini belirten Başkan Demircan, “Beyoğlu’ndan giden kaybeder. Çünkü Beyoğlu Türkiye’nin aysbergidir. Görünen kısmından daha büyük görünmeyen serveti vardır. Bu servet onun geçmişidir.” dedi.

İSTANBUL'UN ANTİKASI 28 EYLÜL- 05 EKİM’DE TAKSİM’DE

Beyoğlu Festivali, 28 Eylül Çarşamba günü Taksim Meydanı’nda düzenlenecek Antika Festivali ile başlayacak. İstanbul’un dört bir yanından 50’ye yakın antikacının yer alacağı festivalde; söyleşi, eski mobilya restorasyonuyla ilgili altın varak ve gomalak işlerinin canlı uygulamaları da dahil antikanın tüm alanlarında en geniş sanatsal etkinlikler yer alacak. Her gün akşam saatlerinde Mezat’ın da yapılacağı festival 5 Ekim de son bulacak.

BİR BİRİNDEN FARKLI KÜLTÜRLER BEYOĞLU’NDA BİR ARAYA GELECEK

Türkiye sinemasının yenilerinden klasiklerine kadar birçok filmi sanatseverlerle buluşturacak olan Beyoğlu Film festivali 3-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Beyoğlu Belediyesi’nin geleneksel olarak düzenlediği ve her yıl farklı ülkelerden, kültürlerden sanat temsilcilerini Beyoğlu’nda bir araya getiren Kültürlerarası Sanat Diyalogları Festivali’nin yedincisi ise bu yıl 6-20 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

ALTIN ELLER FESTİVALİ 07-16 EKİM’DE

Taksim Meydan’ı Antika Festivali’nin ardından 7 Ekim Cuma günü ‘Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali’ne ev sahipliği yapacak. Bu yıl 11. kez düzenlenecek olan festival, Türkiye’nin yedi bölgesinden çok sayıda zanaatkârı Beyoğlu’nda buluşturacak. Beyoğlu Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Kenti Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan festivalde, zanaatkârlar çömlek yapımından çiniciliğe, ahşap işçiliğinden tespih yapımına kadar pek çok geleneksel el sanatı dalında hünerlerini sergileyecek. Festival 16 Ekim de sona erecek.

TASARIM FESTİVALİ 18-23 EKİM’DE

Beyoğlu Belediyesi’nin Kültür Kenti Vakfı ile ortaklaşa hayata geçirdiği Ustaişi Beyoğlu Projesi kapsamında üretilen tüm ürünler 18-23 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek ‘Tasarım ve Zanaat Festivali’nde sergilenecek. Taksim’de gerçekleştirilecek olan festival Sergi, konferans, kitap ve görsel dokümantasyon çalışmalarını da kapsayacak.

10. SAHAF FESTİVALİ 24 EKİM-06 KASIM’DA TAKSİM’DE

Beyoğlu Belediyesi tarafından bu yıl 10.'su düzenlenen ‘Beyoğlu Sahaf Festivali 24 Ekim Çarşamba günü kitapseverler ile buluşacak. 6 Kasım’a kadar devam edecek olan festivalde onlarca sahaf ve on binlerce kitap 14 gün boyunca Taksim Meydanı’nda okuyucularla buluşacak. Türk el sanatlarının kabul edilmiş en önemli sanatçıların katılacağı Sahaf Festivalinde asırlık kitaplar, tarihe tanıklık eden dergiler, eskiye ait yazılar ve fotoğraflar, film ve tiyatro afişleri, nadide levhalar, mektuplar, kartpostallar ve özel koleksiyonlar, stantlardaki yerini alacak.

FESTİVAL GEÇİDİ, BİLİM ŞENLİĞİ İLE SON BULACAK

Beyoğlu Festival Şöleni 9-12 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan ‘Meraklı Zihinler Bilim Şenliği’ ile son bulacak. İTÜ Bilim Merkezi ile birlikte Taksim Meydanı’nda gerçekleştirilecek festivalde; bilim gösterileri, tematik atölye çalışmaları, atölye/laboratuvar çalışmaları, bilim ve zekâ oyunları ile yarışmalar düzenlenecek. ‘Meraklı Zihinler Bilim Şenliği’nde proje stantları da yerlerini alacak.

50 gün sürecek yedi ayrı etkinliğe; TC. Kültür Bakanlığı, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi, Kültür Kenti Vakfı, Sabah Gazetesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ile Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği katkılarıyla gerçekleştirilecek.

Haberin fotoğrafları için Tıklayınız...


Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız
Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız