Başkan Demircan radyocularla bir araya geldi

A+
A-

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Beyoğlu Buluşmaları’nın bu seferki konukları radyocular oldu. Radyoculara yeni hükümet sistemini anlatan Başkan Demircan, “Yağmur yağdığında çatımız akıyorsa çatıyı yapmak için yine yağmuru mu beklememiz lazım? Tamir güneşli havada yapılır. Bugün Türkiye krizlerden uzak bir ülke ama sistem hala bozuk. Çünkü bugünkü sistemde 7 Haziran seçimlerinde yüzde 41 oy almış olan AK Parti tek başına hükümet kuramadı.”dedi.

Başkan Demircan radyocularla bir araya geldi
13-04-2017

Türkiye’nin ana gündeminin masaya yatırıldığı Beyoğlu Buluşmaları’nın bu seferki konukları radyocular oldu. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın ev sahipliğinde CVK Otel’de gerçekleştirilen yemekli buluşmaya AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Harun Muş’un yanı sıra Cem Arslan, Hop Dedik Ayhan, Cenk Sarıkaya, Gezegen Mehmet ve Afrikalı Ali gibi çok sayıda radyocu katıldı. Yeni Hükümet Sisteminin tüm boyutlarıyla ele alındığı buluşma soru cevap bölümüyle son buldu.

KENDİ KENDİNİ YÖNETEMEYEN BİR DEMOKRASİ OLMASIN

Toplantıda radyoculara yeni hükümet sistemini anlatan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Anayasa değişikliğiyle yapmak istediğimiz; bölünmüş, kendi kendini yönetemeyen bir demokrasi olmasın. Belediye kanunundan örnek vermek istiyorum. 1963’e kadar Belediye Kanunu şöyleymiş; millet meclisi seçiyor, mecliste ilk toplantıda bir araya gelerek içlerinden bir başkan seçiyor. Yani en fazla oyu alan başkan oluyor. Başkan kendisine oy veren bir meclis üyesinin istemediği bir iş yapar ve o meclis üyesi de desteğini çekerse başkanlık düşüyor. Başkan da kodluğunu kaybetme korkusuyla iş yapamaz hale geliyor. Böyle bir süreçte başkan huzurlu bir şekilde işine odaklanabilir mi, iş yapabilir mi? Yapamaz. İşte Parlamenter Sistem budur. Bakmışlar ki başkan bu şekilde iş yapamıyor yeni bir düzenlemeyle Belediye Başkanını seçme yetkisini de vatandaşa vermişler. Bir sandık daha konulmuş ve millet meclisi ayrı, başkanı ayrı seçmeye başlamış. Bu düzenlemeyle Başkan iş yapmaya başlıyor.” dedi.

NE YAPILMAK İSTENİRSE O KANUNLAR ÇERÇEVESİNDE YAPILIR

Başkan Demircan, “Yeni sistemde meclis kararı verir başkan da onu yürütür. Başkanın yaptığı atamaları Danıştay, harcamaları da Sayıştay denetler. Biz meclisin verdiği kararları yerine getirirken ilgili kanunlara uymak zorundayız. Keyfe keder istediğimizi yapamayız. Belediye Başkanı da, Cumhurbaşkanı da, Başbakan da, Bakan da böyledir. Yani ne yapılmak istenirse o kanunlar çerçevesinde yapılır. Yağmur yağdığında çatımız akıyorsa çatıyı yapmak için yine yağmuru mu beklememiz lazım? Tamir güneşli havada yapılır. Bugün Türkiye krizlerden uzak bir ülke ama sistem hala bozuk. Çünkü bugünkü sistemde 7 Haziran seçimlerinde yüzde 41 oy almış olan AK Parti tek başına hükümet kuramadı. Beş ay hükümet kurulamadı. Bugün güçlü bir Cumhurbaşkanımız olduğu için işler yürüyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gittiğinde koalisyon dönemi gelirse bu kadar dinamik bir ekonomi hızlı kararlar verip zenginlik ve refah üretmesi gerekirken karar veremez hale gelir. Bundan da bizim büyümemizi istemeyen rakiplerimiz yararlanır. Kısaca özetlemek gerekirse Bugün Türkiye’de kalıcı, iş yürüten ve hızlı karar verebilen bir hükümet sistemine ihtiyacımız var. İnşallah bunu da hafta sonu oylamaya sunulacak olan Yeni Hükümet Sistemi ile hayata geçireceğiz.” şeklinde konuştu.

Haberin galerisi için Tıklayınız...


Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız
Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız