Yeni Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle Cumhuriyetin ilanının 98. yıl dönümünde hizmete açıldı.

İstanbul Taksim’de yeniden inşa edilen Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Cumhuriyetin ilanının 98. yıl dönümünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Temeli 10 Şubat 2019’da atılan AKM, ilk yapının mimarı olan Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu’nun imzasını taşıyor. Yeni Atatürk Kültür Merkezi’nde eski binanın silueti ve önemli karakteristik özellikleri korundu. 5 bloktan oluşan yeni AKM binası, 95 bin metrekare kapalı alanı sahip. İçerisinde “kültür sokağı” olarak da adlandırılan bir yaşam alanı tasarlandı. Yeni AKM’nin 2 katlı dev bir kütüphanesi, çocuk sanat merkezi, sinema ve sergi salonu, müzik platformu, kafeler, tasarım dükkanı ve restoranları da bulunuyor. Yeni AKM’nin açılış kurdelesini Cumhurbaşkanı Erdoğan eşi Emine Erdoğan, MHP Lideri Devlet Bahçeli ve bakanlarla birlikte kesti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler törenin ardından AKM’yi gezdi. Tarihi açılışta AKM’de 13 yıl sonra Sinan Operası ile ilk konser gerçekleştirildi.

“İNŞASI 2.5 YIL GİBİ REKOR BİR SÜREDE TAMAMLANDI”

Kültür Merkezi’nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Cumhuriyetimizi 98 yıl dönümüne erişmenin sevincini yaşadığımız bu gün ülkemize ve İstanbul’umuz kültür sanat eseri kazandırmanın mutluluğu içindeyiz. Bilindiği gibi taksimde 75 yıl önce temeli atılan Atatürk Kültür Merkezi uzunca bir süre önce artık kullanılamaz hale gelmişti. Aslında biz İstanbul’un sembol yapısını yeni baştan inşa etmek için uzun yıllar önce harekete geçtik. Ancak attığımızı her adımda engellendik. Eski Türkiye’nin köhnemiş yüzünün sembolü olan her tarafı dökülen işlevleri yerine getiremeyen Atatürk Kültür Merkezi’ni yıktırmamak için yapılan kampanyaları hatırlıyoruz. Biz en başından bu yana orasını yıktıktan sonra yerine çok daha güzelini estetiğini kullanışlısını yapacağımızı söylüyoruz. Buna rağmen kimi çevrelerle ideolojik saplandı, siyasi hesaplaşma, kaos çıkarma vesilesi haline dönüştürülecek bize ve ülkeye vakit kaybettirdiler. Gezi olayları sırasında nasıl terör örgütlerinin gövde gösterisi yerine dönüştürüldüğünü unutmadık. Bütün bu sorunları aşarak gereken hazırlıkları yaptık, 2019’da yeni binanın temelini attık. İlk AKM binası gibi bu eserin de mimarı Tabanlıoğlu ailesi oldu. Toplam alanı 95 bin metrekareyi bulan bu esiren inşası 2.5 yıl gibi rekor bir sürede tamamlandı” dedi.

“BU ESER ESKİ TÜRKİYE VE YENİ TÜRKİYE FOTOĞRAFININ EN BELİRGİN ŞEKİLDE GÖRÜLDÜĞÜ YERDİR”

Yeni AKM binası hakkında bilgiler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İçinde bulunduğumuz bu salon Atatürk Kültür Merkezi’nin en büyük ve ana yapısıdır. Seyirci kapasitesi 2 binin üzerinde olan bu salon her türlü kültür sanat faaliyetini icra etmeye uygun alt yapıyla donatıldı. İkinci salonumuzda 800’ü aşan kapasite ve modern donanım ile pek çok faaliyetler için uygun bir yapıya sahip. Kültür sokağı ise kütüphane, çocuk sanat merkezi, sinema, sergi salonu, kafeleri, tasarım dükkanlarıyla her kesime hitap ediyor. Atatürk Kültür Merkezi yeni haliyle burada İstanbul’a ve dünyaya unutulmaz kültür sanat hizmetleri sunacak abidevi eser ortaya çıkarttık. Uzun yıllar boyunca yenilenmesi projesine karşı çıkan bunun için akla hayale gelmeyen yalanlara başvuran kesimlerin ortaya çıkan eser karşısında mahcubiyet duyacaklarını ümit ediyorum. Açık konuşmak gerekirse bu eser eski Türkiye ve yeni Türkiye fotoğrafının en belirgin bir şekilde görüldüğü yerdir. Biz bunun benzerini biliyorsunuz Harbiye’de de yaşadık. Aynı durumla karşılaştık. Yapmayacaklar, burada sadece oyalıyorlar, bunları söylediler. Fakat biz adeta yerin dibine girercesine Harbiye’deki kongre merkezini yaptık. Biz her zaman her konuda olduğu gibi Atatürk Kültür Merkezi tartışmalarında sözümüzü eserlerimizle hizmetlerimizle söyledik. Biz 1994 yılından beri, bu şehir için neler yapmadık ki, Haliç’i temizleyip hakkın hizmetine sunduk, tünelleri, metroları, köprüleriyle ulaşım alt yapısı kurduk. Çünkü biz İstanbul’a aşıktık. Kentsel dönüşüm projeliyle yeşil alanlarıyla şehrin çehresini değiştirdik. İstanbul Havalimanı ve inşası yolunda ilk adımlarını attığımız Kanal İstanbul gibi stratejik projelerle şehrimizi dünyanın kalkınmanın merkezine yerleştirdik. Şehir hastaneleri, statları, modern yapısıyla şehri cazibe merkezi haline getirecek sayısız hizmeti halkımızın hizmetine sunduk. İstanbul’un tarihine kültürüne, sanatına sahip çıkacak eserlere imza attık. Bu günde yeni Atatürk Kültür Merkezi’ni açıyoruz. İstanbul ve Türkiye’nin 2023 hedeflerine uygun bu eseri kazandırmakla bizden sonraki nesillere ne büyük hediyeyi verdiğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİMİZİ BU ŞEHRE VURDUĞUMUZ MÜHÜRLERİN SON HALKASI OLARAK GÖRÜYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “İstanbul’un 1453’teki fethinden beri, bu şehre vurduğumuz mühürlerin son halkası olarak gördüğüm Atatürk Kültür Merkezimiz ülkemizin kültür ve sanat nabzının attığı yer olarak inşallah asırlar boyunca ayakta kalacaktır. Projesinden inşasına kadar her aşamasını yakından takip ettiğim bu muhteşem eserin ülkemize ve İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum. Yeni Atatürk Kültür Merkezi milletimize kazandıran Kültür Ve Turizm Bakanlığımız mimarımız Murat Tabanlıoğlu ve kardeşlerini, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığımızı, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bu açılışla birlikte 4 Kasım tarihine kadar sürecek Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’ni de başlatmış oluyoruz. Biraz sonra dünya prömiyerini Koca Sinan Operası Atatürk Kültür Merkezimizin, hem de kültür festivalin açılış programıdır. Bugünden itibaren 5 gün boyunca 40’ı kapalı ve 24 açık olmak üzere 64 farklı noktada yürütülecek sergi konser, atölye çalışması, edebiyat sohbeti gibi etkinliklere gençlerimizi başta olmak üzere herkesi davet ediyoruz. Her yıl ilk ve son baharda yapılarak geleneksel hale getirilecek bu festival Atatürk Kültür Merkezi ve Galataport arasında uzanan onlarca mekanın hem kendi vatandaşlarımız, hem de yabancı misafirlerimiz tarafından daha iyi tanınmasına vesile olacaktır. Doğup büyüdüğüm, sivil toplum ve siyaset çalışmalarına ilk başladığım yer olan Beyoğlu’nun batı ve doğu kültürünün seçkin örneklerinin sergileneceği bu tarz etkinliklerle marka değerinin yükselmesinden memnuniyet duyuyoruz.”

“3 İMPARATORLUĞUN BAŞKENTİ OLAN İSTANBUL CUMHURİYETİMİZİN EN KIYMETLİ MARKASIDIR”

“Her şeyden önce böyle bir eserin meydana getirilmesinde tabi ki Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy kardeşimi özellikle kutluyorum” diyerek konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü buraya sadece ara sıra uğramak değil, buraya gerçekten kendini vermek suretiyle yakın markajda burayı takip etmesi ekibinin aynı şekilde takip etmesi, işte bu gün bu açılışı yapma şanına bizi kavuşturdu. İstanbul dünyanın en kadim medeniyet şehirlerinden biri olmasına rağmen hala hak ettiği yere ulaşmadı. En eski uygarlıkların izlerini taşıyan 3 imparatorluğun başkenti olan İstanbul cumhuriyetimizin en kıymetli markasıdır. Cumhuriyetimizi kurduktan sonra yeni bir medeniyet hamlesi için ihtiyacımız olan gücü uzun bir süre sonra toparlayabildik. Ülkemizinim her şehri gibi İstanbul da ağır yaralar aldı. Belediye başkanı seçildiğimizde gecekondularla çevrili alt yapısı yetersiz, insanlara temel hizmetlere bile erişemeyen bir şehir devralmıştık. Uzun yılların birikim olan sorunla için kolları sıvayıp kısa sürede önemli mesafe aldık. Başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı döneminde İstanbul için her meselesiyle yakından ilgilendik. Elbette bu kadim şehir, geri dönüşü olmayan kimi tahribatlara uğradı. Şu gerçeği hep birlikte kabul etmeliyiz artık karşımızda çehresi değişmiş, imkanları artmış, hedefleri büyümüş bir İstanbul var. Artık eğitimden sağlığa ulaşımdan spora her alanda dünyanın en gelişmiş şehirleriyle yarışan ve çoğuna da geride bırakan bir İstanbul’a sahibiz. Atatürk Kültür Merkezi inşaatına başladığımız yıl bu anlayışla ülkemizin kültür sanatına kalıcı iz bırakacak bir eser isteğimiz dile getirdik. Sağ olsun sanatçılarımız gece gündüz çalışıp bu milli eseri ortaya çıkardılar. Bugün bu eserle Hasan Uçarsu beyefendinin bestelediği Koca Sinan Operası’yla Atatürk Kültür Merkezimizin açılışını yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

AKM KÜLTÜR VE SANATTA BULUŞMA NOKTAMIZ OLACAK

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, AKM’nin Türkiye’nin yeni buluşma noktası olacağını belirterek, “AKM, yorgun görüntüsünü üzerinden atmış ama yaşanmışlıkları koruyan mimarisiyle yeniden kapılarını açtı. Çok heyecanlıyız. Çünkü operadan tiyatroya, sinemadan sergilere kadar AKM’de yaşamayı özlediğimiz anlara kavuştuk. Vaktiyle şehre su dağıtan bu özel mekan şimdi su kadar hayati ihtiyaçlarımızdan birini, kültür ve sanatı sokak sokak, cadde cadde tüm şehre yayacak.  Atatürk Kültür Merkezi ve Beyoğlu Kültür Yolu Projesi de gençlerimizin hayalini kurduğu ülkeyi inşa etmek üzere projelendirildi ve hayata geçirildi.  Atatürk Kültür Merkezi hepimiz için siyasetten, ideolojik tartışmalardan uzakta, milletleri birleştiren en önemli alanda, kültür ve sanatta buluşma noktamız olacak” dedi.

TARİHİ AÇILIŞ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Beyoğlu’ndaki AKM açılışına Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İletişim Başkanı Fahretin Altun, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve eşi Pervin Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve kızı Büşra Köylübay, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, eşi Revna Demirören ve Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Demirören Oktay katıldı.