Dünyaca ünlü Duayen foto muhabiri Ara Güler vefatının üçüncü yıldönümünde, doğup büyüdüğü Beyoğlu’nda anıldı.

Dünyaca ünlü Duayen foto muhabiri Ara Güler vefatının üçüncü yıldönümünde unutulmadı. Usta sanatçı doğup büyüdüğü Beyoğlu’nda düzenlenen programla anıldı. Beyoğlu Belediyesi tarafından Ara Güler’in adının verildiği, Ara Kafe’nin bulunduğu sokakta gerçekleştirilen anma programına; Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, Foto Muhabiri Çoşkun Aral, Ara Güler’in öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Dostlarının Ara Güler’i anlattığı etkinlikte, usta sanatçının fotoğraflarından oluşan bir sergi de ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

“ARA GÜLER FOTOĞRAFLARIYLA VE SEVENLERİYLE HEP YAŞATILACAK”
Anma programında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Bugün Türkiye için önemli bir değeri olan Ara Güler’i anmak üzere burada toplandık. Her yıl İstiklal Caddesi’nde Ara Güler’in fotoğraflarını olduğu sergi düzenliyorduk. Ara Güler her şeyden önce bir Beyoğlulu. Zamanı kaydeden yönüyle bir tarihçi olduğunu düşünüyorum. Beyoğlu Ara Gülerle var olsun istiyoruz. Ara Güler’i unutturmamak için elimizden geleni yapacağız. Semtimizde Ara Güler fotoğraflarıyla ve sevenleriyle hep yaşatılacak. İnsanın güzelliğini anlatan fotoğraflarıyla Ara Güler’in insani yönünü hep hatırlayacağız” dedi.

“DÜNYAYI ISLIK ÇALARAK GEZEN BİR GEZGİNDİ”
Ara Güler’in yakın dostu Foto Muhabiri Çoşkun Aral ise, “Ara Güler muhteşem bir insandı. Vefatından bir gece önce beni aramak istemiş. Ertegün Türkiye’ye geldiğimde Ara Güler’i kaybetmiştik. Dünyaya kazandırdığı çok büyük değerler var. İyi bir anlatıcıydı. Anlattığı olayları fotoğraflarla süslüyordu. Çok önemli isimlerle röportajlara imza attı. Ara iyi vardı. Ara Gülerle sergi açma mutluluğuna erişmiş tek fotoğrafçıyım. Benim gazetecilik ve muhabirlik tarafımı çok severdi. Hiçbir zaman kendi ülkesine karşı şikayette bulunmadı. İnsanları değerlendirirken davranışlarını sorgulardı. Kişilerin ait olduğu kurumu ve inançlarını hiçbir zaman sorgulamazdı. Kendisiyle hem Türkiye’de hem dünyada çok fazla gezim oldu. Dünyayı her zaman ıslık çalarak gezen kendine ait izleri bulan bir gezgindi” ifadelerini kulandı.