Beyoğlu’nda tarihi Esgher Sinagogu’nun ihya edilmesi amacıyla başlatılan restorasyon çalışması tamamlandı. Tarihi yapı Beyoğlu Belediyesi tarafından ‘Hasköy Gençlik Merkezi ve Millet Kütüphanesi’ olarak hizmete açıldı.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Beyoğlu’nda bir tarihi yapı daha restore edilerek hayata döndürüldü. Hasköy Sahilde, Haliç’in hemen yanı başında bulunan ve yıllardır nargile cafe olarak kullanılan (Tarihi Esgher Sinagogu) tarihi yapının ihya edilmesi amacıyla başlatılan restorasyon çalışması tamamlandı. Aslına uygun bir şekilde tarihi dokusuna zarar verilmeden restore edilen tarihi yapı, Beyoğlu Belediyesi tarafından ‘Hasköy Gençlik Merkezi ve Millet Kütüphanesi’ olarak hizmete sunuldu. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Her Semte Bir Kütüphane Projesi kapsamında kütüphaneye dönüştürülen tarihi yapının açılışını bölge sakinleri ve gençlerle birlikte yaptı.

BURASI GENÇLERİN TARİHLE, KİTAPLA BULUŞTUĞU BİR MEKAN HALİNE GELDİ
Cumhuriyetin 100’üncü yılında Beyoğlu’na yakışır projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini belirten Başkan Yıldız, “Beyoğlu’nun neredeyse en eski tarihi mekanlarından biri olan bir eserin önündeyiz. Bu mekan, gençlerin burada tarihle buluştuğu, kitapla buluştuğu bir mekan haline geldi. Tarihi mekanların kitapla ve onları okuyacak gençlerle, çocuklarla buluşması ve onların geleceği hazırlanması bizim için fevkalade önem arz ediyor. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılındayız. Bize bu vatanı emanet eden Sultan Alparslan’dan, cumhuriyetimizi ilan eden ve bir istiklal mücadelesiyle Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle çıkan kurucu Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk’e, bizlere emanet ettiği cumhuriyetin 100’üncü yılında o yüzyıla yakışan eserleri Beyoğlu’na kazandırmalıyız. Lafla olmuyor, yaptığınız eserlerle cumhuriyete katkı sunmanız, cumhuriyeti taçlandırmanız gerekiyor. Bize düşen, Beyoğlu’na yakışan da tarihi eserleri 100’üncü yıla yakışan bir tona getirmektir. Bütün bu çalışmalarda bizden himayesini, desteğini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyor, hayırlı olsun diyorum” dedi.

TARİHİ DOKUSU KORUNARAK RESTORE EDİLDİ
Yapılan restorasyon çalışmasında tarihi yapının kagir beden duvarları, zemin kaplaması ve doğramaları muhafaza edildi. İç mekanda yapıya çelik konstrüksiyonlu U şeklinde bir asma kat eklendi. Zemin katta kuzey ve güney duvarları önünde yer alan kitap rafları kendi içinde çelik konstrüksiyonlu olarak yapıldı. Bu sayede restorasyon uygulaması kapsamında yapıya eklenen unsurların hiç bir surette yapı duvarlarına zarar vermemesi sağlandı. Asma kat döşemesi beden duvarlarından 5 cm açıkta olacak şekilde yerleştirilerek kendi içinde çelik konstrüksiyon ile taşınacak şekilde yapıldı. Bu sayede yapının taşıyıcı unsuru olan beden duvarlarına herhangi bir strüktürel yük eklenmemesi sağlandı.

UZUN YILLAR ATIL VAZİYETTE KALMIŞTI
Yapım tarihi bilinmeyen Esgher Sinagogu ile ilgili en eski kaynak 1912 tarihinde yayınlanan ‘Annuaire Orientale’ adlı yıllıktır. Kaynağa göre Hasköy sahilinde, Hasköy Caddesi üzerinde yer alan yapının tuğla boyutu, mimari detaylar ve cephe düzenlemesinin 19. yüzyılın ilk yarısının izlerini taşıdığı belirtilmektedir. 1940’lı yıllarda zift deposu olarak uzun yıllar kiraya verilen yapı ileriki yıllarda dökümhane olarak kullanılmıştır. 1984-1986 yılları arasında yapılan Kuzey Haliç Projesi kapsamındaki sahil düzenleme çalışması esnasında çevresi açılarak ortaya çıkartılan yapı 1996 yılına kadar atıl vaziyette kalmıştı. Günümüzde belli bir dönem nargile cafe olarak da kullanılan yapı restorasyon işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte yeniden hayata döndürüldü.