Türkiye, Polonya, Endonezya, İsviçre, Meksika, Moritanya, İran, Fransa, Çin, Macaristan, Hindistan ve Arnavutluk’tan tasarımcıların farklı bakış açılarıyla oluşturduğu 99 poster tasarımının yer aldığı ‘Posterist Uluslararası Poster Sergisi’ Beyoğlu Belediyesi İstiklal Sanat Galerisi’nde açıldı.

Dünya genelinde son yıllarda yaşanan sağlık, çevre, ekonomi ve sosyo-kültürel olaylarla birlikte insanların beklentileri, hayalleri ve kaygıları da geçmişe göre büyük farklılıklar gösteriyor. İnsanları etkileyen olaylara daha yakından bakmak amacıyla Beyoğlu Belediyesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi işbirliğinde “Ayrımsız” temasıyla ‘Posterist Uluslararası Poster Sergisi’ hazırlandı. Birçok ülkeden tasarımcıların, posterleri aracılığıyla toplumsal ve bireysel bakış açılarını paylaştığı, sergi, Beyoğlu Belediyesi İstiklal Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Serginin açılışına Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, FSMVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahameddin Başar, proje yöneticisi ve küratör, Grafik Tasarımı Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Amine Refika Zedeli ile çok sayıda sanatsever katıldı.

BU SERGİNİN BEYOĞLU’NDA AÇILMASI AYRI BİR ANLAM TAŞIYOR

Açılışta konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, serginin farklı inançların, kültürlerin, dinlerin ve dillerin özgürce var olduğu Beyoğlu’nda açılmasının çok anlamlı olduğunu söyledi. Başkan Yıldız, “Burada yürüyen her bir hemşehrimizin bize kendi haliyle anlattığı çok şey var. Dijital çağda, sosyal medya çağında, bu çokça kozmopolit hale gelen dünyada, Beyoğlu’nun her zamanki hali aslında dünya tarafından belki çok daha iyi anlaşılabilecek. Sergi biraz bunu anlatmaya çalışıyor. Ayrımsız temasıyla düzenlenen sergideki eser sahiplerinin tamamı genç ve umut veren arkadaşlarımız. Hepsini ayrı ayrı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

SERGİLENEN ESERLER, 32 ÜLKEDEN 736 TASARIMCININ ESERLERİ ARASINDAN SEÇİLDİ

Serginin Proje yöneticisi Amine Refika Zedeli ise 1. Uluslararası Poster Sergisi’nin müşterek bir emeğin ürünü olduğunu vurgulayarak, FSMVÜ Grafik Tasarımı Bölümünce bir sergi yapmak istediklerini, ilkini FSMVÜ Ayasofya Yerleşkesi’nde açtıklarını ifade etti. Zedeli, şubat ayında başlayan yarışmaya 32 ülkeden 736 tasarımcının başvurduğunu, 24 kişilik jürinin 99 posteri sergilemeye değer gördüğünü dile getirerek, “Farklı kültürlerin birleştiği bu iki ayrımsız noktada ziyaretçilerin etkileşimiyle posterler bir daha anlam kazanacak” dedi.

99 POSTER TASARIMI, 15 AĞUSTOS’A KADAR İSTİKLAL SANATGALERİSİ’NDE GÖRÜLEBİLECEK

Her sene farklı temalarla tekrarlanacak Uluslararası Poster Sergisi’nin jürisi, ulusal ve uluslararası akademisyen ve tasarımcılardan oluştu. Türkiye, Polonya, Endonezya, İsviçre, Meksika, Moritanya, İran, Fransa, Çin, Macaristan, Hindistan ve Arnavutluk’tan tasarımcıların farklı bakış açılarıyla oluşturduğu 99 poster tasarımı, 15 Ağustos’a kadar İstiklal Sanat Galerisi’nde görülebilecek.