Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınında itfaiyecilere gönüllü olarak içme suyu taşırken hayatını kaybeden 25 yaşındaki Şahin Akdemir’in anısına Beyoğlu’nda çeşme yapıldı.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınında itfaiyecilere gönüllü olarak içme suyu taşırken hayatını kaybeden 25 yaşındaki Şahin Akdemir anısı Beyoğlu’nda yaşatılıyor. Beyoğlu Belediyesi, Şahin Akdemir’in anısını yaşatmak amacıyla Beyoğlu’nun en yoğun semtlerinden olan Kasımpaşa’ya hayrat çeşmesi inşa etti. Bahriye Caddesi ile Turabibaba Caddesi’nin kesiştiği noktaya yapılan çeşme, düzenlenen törenle açıldı. Törene; AK Parti İstanbul Milletvekili ve 65. Hükümet Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Betül Sayan Kaya, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Şahin Akdemir’in babası Ali Akdemir, kardeşi Baykan Akdemir, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

ŞAHİN AKDEMİR İÇİN GÖKNAR AĞACI DİKİLDİ

Şahin Akdemir Hayrat Çeşmesinin açılış töreni, şehitler için durulan saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra Hasan Yayla Hocanın okuduğu Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam eden törende, protokol konuşmalarının ardından şehitler için hep birlikte dua edildi. Törende ayrıca çeşmenin yanına Şahin Akdemir için Göknar ağacı dikildi.

BUGÜN MAZLUMUN YANINDA ZALİME KARŞI DURANLARI BİR KEZ DAHA HATIRLAMA GÜNÜDÜR

Açılışta konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, bugünün Aşure Günü olduğunu ve aşurenin haksızlığa karşı durmanın adı olduğunu belirterek, “Hazreti Hüseyin’in duruşunu bir kez daha kuşandığımız gündür. Her türlü zalimliğe ve haksızlığa karşı bir duruş gösterme günüdür Aşure Günü. Dolayısıyla böyle bir günde evet görünüşte bir çeşmenin açılışını yapıyor olacağız belki ama aslında bütün şehitlere olan vefa borcumuzu ödemiş olacağız ve bir Aşure Günü’nde susuz kalmanın ve görevi başında olanların susuz kalmaması için mücadele eden Şahin Akdemirleri hatırlamak tam da böyle bir Aşure Günü’nde çok anlamlı oldu diye düşünüyorum. O da bu anlamda bir duruşu gösterdi. Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Hazreti Hüseyin Efendimizi, onun yolundan gidenleri, haksızlığa her zaman karşı duranları, mazlumun yanında zalime karşı duranları bir kez daha hatırlama günüdür” dedi.

“FATİH SULTAN MEHMET HAZRETLERİNE KOMŞU OLDU”

Bugün bu topraklarda vatan kavramının ne olduğunu hatırlatan şehidin huzurunda toplandıklarını da ifade eden Başkan Yıldız, “Bir Cumhurbaşkanı yetiştiren Kasımpaşa’da, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ikametgahının girişinde inşa ettiğimiz bu çeşmeyi görenler, Şahin Akdemir’i, onun yeşil vatan için verdiği mücadeleyi her zaman hatırlayacaklar. Bizim böyle şehitlerimiz olduğu sürece, bu vatana kimse zarar veremeyecek. Vatanımız yeşiliyle mavisiyle ilelebet devam edecek. Yapılan çeşmemiz İstanbul’un Fatih’i Fatih Sultan Mehmet Han’ın da göründüğü yerde. Şehit kardeşimiz ona burada komşu olacak. Yakınlıklarını insanlarımız da hissedecek” diye konuştu.

BÖYLE GÜZEL EVLATLARI YETİŞTİREN BABALAR VE ANNELER OLDUKÇA BU VATANIN SIRTI YERE GELMEZ

Yangın bölgesini ziyaretinde Şahin Akdemir’in babası Ali Akdemir ile karşılaştığını ve gözlerinin dolduğunu anlatan AK Parti İstanbul Milletvekili Dr. Betül Sayan Kaya da, “Çünkü henüz kardeşimiz şehit düşeli üç gün olmuştu ama Ali amcamız, orada yangın söndüren ekiplere gerek su dağıtıyordu gerek yemek dağıtıyordu gerek oradaki geçişlere destek oluyordu. Şehit düşmüş evladını toprağa vermiş bir babanın hemen yeşil vatan için mücadele ettiğine ben orada şahitlik ettim. Gerçekten Ali amcamızla ve evlatlarıyla ne kadar gurur duysak az. Rabb’im bu vatanı korusun, yüceltsin. Vatanın birlik ve beraberliği için mücadele eden ve şehit düşen tüm kahramanlarımıza rahmet okuyoruz. Böyle güzel evlatları yetiştiren böyle babalar, anneler var oldukça bu vatanın sırtı yere gelmez” ifadelerini kullandı.

VEFATININ ÜÇÜNCÜ GÜNÜNDE BİLE YANGINLA MÜCADELEYE DEVAM ETTİK

Şahin Akdemir’in babası Ali Akdemir ise, “Biz yeşil toprağımız, vatanımız için ama dış güç ama içten olsun ne olursa olsun kanımızın son damlasına kadar savaşmaya varız. Kimse bizim Türk bayrağımızı indiremez, indirmeye de gücü yetmez. Ben şehit olmak istiyorum bayrağım için, yine de savaşmaya hazırım ama orman ama şey olsun. Oğlumun şehit olmasından dolayı da onur ve gurur duyuyorum. Onun yaptığı şey vatan için gönül ve cesaret işidir. Yeşilliklerimiz olmasa biz ayakta duramayız. Bu yüzden mücadele edeceğiz. Oğlum için de burada çeşme yapıldı, ağaç dikildi. Bir taraftan sönüyoruz ama diğer yandan da yeşeriyoruz. Oğlum vefat ettikten üç gün sonra da küçük oğlum ile yeşilimizi kaybetmemek için yangınla mücadele ettik. Gece gündüz çalıştık. Ateşi de söndürdük” açıklamasını yaptı.

ASKERDE ŞEHİT OLMAK İSTİYORDU ŞİMDİ ORMANDA ŞEHİT OLDU

Şahin Akdemir’in kardeş Baykan Akdemir de ,”Biz hep yangında mücadele ettik. Şahin, çok temiz kalpli biriydi. Doğaya, canlılara çok önem verirdi. Askerde şehit olmak istiyordu şimdi ormanda şehit oldu. Gururluyum, mutluyum. Kardeşim ağaç için şehit oldu. Ben ve ailem de şehit olmak için hazırız” diye konuştu.