Beyoğlu’nda ‘Her Semte Bir Kütüphane’ projesi kapsamında yapımı tamamlanan İstiklal Kütüphanesi, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in katıldığı törenle hizmete açıldı. 7 bin kitap koleksiyonuna sahip olan İstiklal Kütüphanesi, öğrencilere iç ve dış mekânlarında güvenli ve sessiz ortamda ders çalışma imkânı da sunuyor.

Beyoğlu’nda okuma alışkanlığının artırılması ve vatandaşların kitaplara daha kolay ulaşmasını sağlamak amacıyla Kütüphane Seferberliği başlatıldı. Beyoğlu Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Her Semte Bir Kütüphane’ projesi kapsamında ilçenin her semtinde bir kütüphane kurulması için hummalı bir çalışma yürütülüyor. Çalışma kapsamında yapımı tamamlanan İstiklal Kütüphanesi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılış törenine; Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’nın yanı sıra çok sayıda kitap dostu katıldı. Protokol konuşmalarının ardından açılış kurdelesini kesen heyet daha sonra kütüphaneyi gezdi.

“BİLİMLE, SANATLA KİTAPLA GENÇLERİMİZİ BULUŞTURDUKÇA 21. YÜZYIL TÜRKİYE’NİN YÜZ YILI OLACAKTIR”

Açılış töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, gençlere yeni şeyler söylemek gerektiğine dikkat çekerek kütüphanelerin mümkün olduğu kadar yaygınlaştırmak, gençlerin, çocukların erişimini kolaylaştırmak ve özellikle içeriğini de çok iyi doldurmak gerektiğini anlattı. İstanbul’da belediyelerimizin kütüphaneyle ilgili bu açılımlarını görmekten çok büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Özer, “Milli Eğitim Bakanlığı olarak 26 Ekim 2021 tarihinde Emine Erdoğan Hanımefendinin himayesinde ‘Kütüphanesiz Okul Kalmayacak’ sloganıyla iki aylık bir proje gerçekleştirdik.” O tarihte 16 bin 361 okulumuzun kütüphanesi yoktu. 2 ay gibi kısa sürede 16 bin 361 kütüphaneyi yaptık ve 2021 yılının sonunda tüm Türkiye’ye şunu söyledik. Eğitim sistemimizde kütüphanesi olmayan okul yok. Gerçekten bunu söylemekten büyük mutluluk duyuyorum. O projeye başladığınız zaman kütüphanelerimize 28 milyon kitap vardı. Şu anda 60 milyon kitap var. Öğrenci başına düşen kitap sayısı 1.7’den, 3.3’e çıktı. İnşallah 2022’nin sonuna kadar da okullarımızdaki kitap sayısını 100 milyona çıkartacağız. Bilimle, kimlikle, sanatla kitapla gençlerimizi buluşturdukça kesinlikle 21. yüzyıl Türkiye’nin yüz yılı olacaktır” dedi.

‘HER SEMTE BİR KÜTÜPHANE’ İNŞA EDİYORUZ

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da medeniyetimizin bir kitap ve kalem medeniyeti olduğunu belirterek, “Beyoğlu da kültürün, sanatın ve gençlerin buluşma noktasıdır. Bir kültür sanat merkezinde kitap kalem medeniyetinin bir mensubu olarak Beyoğlu’muzun tam da kalbinde, belediye binamızın hemen yanında İstiklal Millet Kütüphanemizin açılışını gerçekleştirmekten büyük gurur duyuyoruz. Beyoğlu’nun dört bir yanında, mahallelerimizde de bu ölçekte kütüphaneler inşa ediyoruz. Bu mekanlarda toplantılar, söyleşiler ve yazar buluşmaları gibi kültürel etkinlikler de düzenliyoruz. Şuanda Beyoğlu’nun 18 ayrı noktasında semt konaklarımızın bir bölümünü kütüphaneye dönüştürmek suretiyle ‘Her Semte Bir Kütüphane’ inşa ediyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Kütüphaneler Müdürlüğümüz ile gençlerimizi kendi mahallelerinde, otobüse minibüse binmelerine herek kalmadan kütüphaneyle, kitapla buluşturuyoruz. Ayağında terliği, sırtında hırkasıyla mahallelerindeki bu kütüphanelere giderek ders çalışıyorlar. Ücretsiz olarak bilgisayar ve internet hizmetinden yararlanıyor. Her şey gençlerimiz için. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde büyük ve güçlü Türkiye’yi hep birlikte inşa etmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

GENÇLERİMİZ İÇİN HAYIRLI UĞURLU OLSUN. BELEDİYE BAŞKANIMIZA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan ise, bu çalışmanın gençlerin gerçekten çok teveccüh gösterdiği bir çalışma olduğunu söyledi. Şu anda gençlerimiz hakikaten böyle rahat mekanlarda ders çalışmak için yerler arayışında olduklarını dile getiren Erdoğan, buralarda kitapla da tanışan bir çoğunun da olduğunu söyleyerek, “Ders çalışmak için gelip ondan sonra kitaplara dalan, kitaplarla kendisine yeni bir dünya bulan gençlerimiz olabiliyor. Bu, bu da çok güzel bir yol bu yönüyle. Onun için bütün mahallelerde böyle bir fırsatın olması tabii ki çok güzel. Beyoğlu yer bulmanın da zor olduğu bir ilçemiz. Gerçekten böyle yeni yapılar oluşturmanın zor olduğu bir ilçemiz. Onun için Başkanımız uygun yerlere bunları konumlandırmaya çalışıyor. Hem bütün vatandaşın hem de bütün gençlerimizin ayağına ulaşmış oluyor. Biz de inşallah Fatih’te İlim Yayma Vakfı’nın Genel Merkezinin yanında benzer bir projeyi yapmayı planlıyoruz. Onun çalışmasını yapıyoruz. Gençlerimiz için hayırlı uğurlu olsun. Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Sayın Bakanımıza da teşriflerinden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

7 BİN KİTAP KOLEKSİYONU İLE HİZMETE AÇILDI

Beyoğlu Belediyesi İstiklal Millet Kütüphanesi kitapseverlere 7 bin kitap koleksiyonu ile hizmet veriyor. Beyoğlu’nun merkezinde, İstiklal Caddesi’nin girişinde yer alan kütüphane ayrıca öğrencilere iç ve dış mekânlarında güvenli ve sessiz ortamda ders çalışma imkânı da sunuyor. Beyoğlu Belediyesi kütüphanelerinde ziyaretçilere gün boyu belirli aralıklarla çay ve kek ikramı hizmeti de veriliyor.