Bilim Beyoğlu’nda Deneyap, Üretim ve Tasarım atölyelerine katılan genç mucitler 12 haftalık eğitimlerini tamamladı. Genç mucitlerin tasarlayarak geliştirdikleri ürünler, ‘Genç Yetenekler Bilim Sergisi’nde ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Beyoğlu’nda çocukları erken yaşlarda bilim ve teknolojiyle buluşturan Bilim Beyoğlu geleceğin mucitlerini yetiştirmeye devam ediyor. Beyoğlu Belediyesi tarafından Şişhane Meydanı’nda kurulan merkezde, 7-14 yaş arası çocuklara ve gençlere eğitim veriliyor. Yoğun ilgi gören merkezde Deneyap, Üretim ve Tasarım atölyelerine katılan genç mucitler 12 haftalık eğitimlerini tamamladı. Eğitim süreci boyunca öğrenciler tarafından tasarlanan ürünler düzenlenen Genç Yetenekler Bilim Sergisi’nde bilim meraklılarının beğenisine sunuldu.

GENÇ MUCİTLERDEN “ARTIK SIKINTILI YOLCULUKLARA SON!” PROJESİ

Sergide genç mucitlerin, otobüs gibi toplu ulaşım araçlarında yemek dağıtım işleminin kolayca yapılabilmesini sağlamak amacıyla tasarlayıp geliştirdikleri proje ziyaretçiler tarafından tam not aldı. “Artık sıkıntılı yolculuklara son!” sloganıyla geliştirilen “Mıknatıslı Otobüs Tepsisi” ve “Bizimle Yolculuk Bir Tatildir” projesi, özellikle şehirlerarası uzun yolculuklarda toplu ulaşım araçlarında yiyecek ve içecek ikram esnasında yaşanan sorunlarının çözümü için umut vaat ediyor.

ÇOCUKLAR ÖĞRENİYOR, TASARLIYOR VE KENDİNİ GELİŞTİRİYOR

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın “Çocuklarımız için en büyük hayalimdi” diyerek hizmete sunduğu proje ile çocuklar erken yaşta bilim ve teknolojiyle tanışıyor. Bilime meraklı gençler; Dene Yap Atölyeleri, Üretim Atölyesi, Doğa Atölyesi, Tasarım Atölyesi, Matematik Atölyesi, Astronomi Atölyesi ve Teknoloji Atölyesi’nde istedikleri eğitimlere katılabiliyorlar. Tek saatlik eğitimlerin yanı sıra öğrenciler, uzun süreli olarak da atölyelere toplu kayıt yaptırarak tüm eğitimlerden faydalanabiliyor. Merkezde ayrıca bilim söyleşileri, seminerler, konferanslar, bilim şenlikleri gibi çeşitli çalışmalar da düzenlenerek bilim ve teknoloji alanında farkındalık oluşturulması hedefleniyor.