15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’nin beşinci yıldönümü münasebetiyle Beyoğlu Belediyesi tarafından Galata Köprüsü’nde ‘Vatan Bizim 15 Temmuz Fotoğraf Sergisi” açıldı.

Beyoğlu Belediyesi tarafından 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’nin beşinci yıldönümü münasebetiyle Galata Köprüsü’nde ‘Vatan Bizim 15 Temmuz Fotoğraf Sergisi” açıldı. 15 Temmuz 2016 gecesinde çekilen ve akılda kalan fotoğrafların yer aldığı serginin açılış törenine; TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, İstanbul Merkez Komutanı Tuğgeneral Ahmet Atilla Dündar, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız katıldı. Heyet açılışın ardından sergiyi gezerek fotoğrafları inceledi.

DEVLETİN MİLLETİ ANLAYIŞINDAN, MİLLETİN DEVLETİ ANLAYIŞINA GEÇTİK

TBMM Başkanı Mustafa Şentop serginin açılışında yaptığı konuşmasında Türkiye’de devletin milleti anlayışından, milletin devleti anlayışına geçtiklerini belirterek, bu sebeple 15 Temmuz’da bir müdahale teşebbüsü ortaya çıkınca Cumhurbaşkanının liderliğinde insanların sokaklara, meydanlara çıktığını söyledi. Her görüşten insanın hep birlikte sokaklara çıktığını da ifade eden Şentop, “Mesele şuydu, bu ülkede yönetim değişecekse bunu vatandaş, millet değiştirir, istediğini getirir, istediğini götürür ama buna kararı verecek olan millettir. Başkaları kalkıp da bu kararı vermeye teşebbüs ediyorsa, millet onların karşısında sıra dağlar gibi durdu, canı pahasına sokaklara, meydanlara indi ve bu işgal teşebbüsüne, hain teşebbüse geçit vermedi” dedi.

MİLLİ ŞUURUN OLUŞTURULMASI İÇİN BUNLARIN GENÇ KUŞAKLARA HATIRLATILMASI GEREKİYOR

Türkiye’nin devlet-millet bütünleşmesini gerçekleştirdiğini de belirten Şentop, “Bundan sonra bu anlamda bir korkumuz, endişemiz olamaz. Şüphesiz zaman zaman birtakım eşkıyalık, tırnak içerisinde söylüyorum. İsterse kamu görevlisi olsun… Bazı eşkıyalık faaliyetleri, teşebbüsleri olabilir, bunlar halledilir, bastırılır ama bugüne kadar yaşadığımız türden bir anlayışla millet iradesine doğrudan kasteden bir hamle yapma imkanı Türkiye’de kalmamıştır. Buna millet müsaade etmez ve millet bu işin esas sahibi olduğunu artık göstermiştir” dedi. Fotoğraf sergisinin, o gece yaşananları zihinlerde canlandırdığını kaydeden Şentop, genç kuşaklara bunların hatırlatılması gerektiğini ve milli şuurun ancak bu şekilde oluşturulabileceğini söyledi.