5 Aralık Dünya Türk Kahve Günü, ABD’deki tanıtım etkinliğine eş zamanlı olarak Galata Meydanı’nda gerçekleştirilen özel etkinlikle kutlandı. Türk kahvesinin barış, esenlik, huzur ve sağlık getiren yönünü tüm dünyaya anlatmak için bir araya geldiklerini belirten Başkan Yıldız, etkinliğe katılanlara Türk Kahvesi ikram etti.

Türk kahvesi, 5 Aralık Dünya Türk Kahve Günü’ne özel olarak hazırlanan etkinlikte tüm dünyaya tanıtıldı. TC. Washington Büyükelçiliği ve New York Başkonsolosluğu’nun destekleriyle, Turkish Coffee Lady Foundation iş birliğinde Türk Kahvesi Günü’ne özel olarak hazırlanan “Başlangıç: Anadolu’nun Türk Kahvesi Öyküleri” belgeseli, New York Times Meydanı’nda Dünya turnesine başladı.  ABD’deki tanıtım etkinliğine eş zamanlı olarak Türkiye’de de özel bir etkinlik düzenlendi. Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde Galata Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinliğe yerli ve yabancı ziyaretçiler büyük ilgi gösterdi. Türk kahvesinin dünya çapında tanıtımını hedefleyen etkinlikte Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali yıldız katılımcılara Türk Kahvesi ikram etti.

TÜRK KAHVESİ KÜLTÜRÜMÜZÜN ÖNEMLİ BİR PARÇASIDIR

Beyoğlu Belediye Başkanı Yıldız, Galata Kulesi önünde yaptığı konuşmada, Türk kahvesinin Türk kültüründe olduğu kadar dünya piyasasında da giderek bilinir hale geldiğini söyledi. Türk kahvesinin tanıtımı için her zaman destek vermeye hazır olduklarını da belirten Yıldız, “Tarihi Galata Kulesi’nde tarihi Türk kahvemizi tanıtmak üzere bir araya geldik. Kahvenin 40 yıl hatırı var. Biz elimizden geldiği kadar belediye olarak da şahsım olarak da bu kahvenin tanıtılması, bugünün Dünya Türk Kahve Günü olarak bilinmesi için yoğun bir gayret gösteriyoruz. Hep birlikte aslında buna ön ayak olmalı ve destek vermeliyiz. Bugün Galata Kulesi’nin önünden Türk kahvemiz elimizde ve bütün dünyaya Türk kahvesinin barış, esenlik, huzur ve sağlık getiren yönünü anlatmak üzere ve hatıra olan yönüne işaret etmek üzere buradayız. Elbette Türk kültürünün önemli bir parçası kahvemiz.” diye konuştu.