Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında ‘ Beyoğlu Çocuk Hakları Paneli’ düzenlendi. Beyoğlu Belediyesi tarafından düzenlenen panelin açılış konuşmasını yapan Başkan Yıldız, “Çocuklarımıza; bu toprağın çocukları olarak daha iyi bir gelecek, daha adil bir dünya bırakmanın gayreti içerisinde olacağız” dedi.

Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında Beyoğlu Belediyesi, Uluslararası Hakların Korunması ve Eğitim Derneği işbirliğinde ‘Beyoğlu Çocuk Hakları Paneli’ düzenledi. Grand Pera Emek Sahnesi’nde düzenlenen panelde Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Uluslararası Hakların Korunması ve Eğitim Derneği (HAKADER) Başkanı Leman Yenigün Aksay, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin, milletvekilleri, konsoloslar ve çok sayıda davetli katıldı. Göç, iklim ve digital dünyada çocuk başlıklarıyla düzenlenen panelin açılış konuşmasını Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız yaptı.

İYİ BİR GELECEK, DAHA ADİL BİR DÜNYA BIRAKMANIN GAYRETİ İÇERİSİNDE OLACAĞIZ

Başkan Yıldız, “Bu topraklar zengin ve bereketli topraklardır. İnsanlığın, maddi manevi enerji deposudur. Bizler hep birlikte bu topraklarda bir ve beraber olmanın, kardeş olmanın ve çocuklarımıza; bu toprağın çocukları olarak daha iyi bir gelecek, daha adil bir dünya bırakmanın gayreti içerisinde olacağız. Allah resulü çocuk konusundaki bize şefkati öğreten anlayışını hepimiz biliyoruz. Semerkant’tan, Ötüken’den, Buhara’dan, Ahlat’tan atalarımız şu yetimleri özellikle koruyan bir anlayışla, kimsesizleri koruyan bir anlayışla bugün pek kullanmadığımız sadece ana sıfatını, baba sıfatını ama ata sıfatını ve özellikle de ana sıfatını kullandırırken işte bu koruyan ve gözetleyen insanları kastederlerdi” diye konuştu.

ÇALIŞMALARIMIZIN MERKEZİNE ÇOCUKLARIMIZI, GENÇLERİMİZİ YERLEŞTİRİYORUZ

Dünyada yaşanan sorunlarda en çok etkilenenlerin çocuklar olduğuna dikkat çeken Başkan Yıldız, “Bugün dünyanın mevcut yönetim sistemi adaletsizlik, gelir dağılımındaki adaletsizlik, dünyanın beş ülkesinin tamamen kendi menfaatleri doğrultusunda dünyayı çekip çevirmeleri ve çocukların yaşadıkları dramlar. Hatta adaletsizlikler,hatta zulümler bütün insanlığın önünde büyük bir sorun olarak duruyor. Bugün panelimizde farklı yönleriyle analistlerimiz bu konuyu işleyecekler. Savaşlarda en çok zararı gören, en büyük tahribatı gören çocuklar.Hemen yanı başımızdaki bir göçte, mülteciler sorununda onların barınması eğitimi gibi en önemli konularda yine en büyük sorun teşkil eden çocuklarımız. Bizler işte bu anlayışla Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu ses ve sözü biraz daha yükseltelim istiyorum. Bu bakımdan bütün Beyoğlu’ndaki çalışmalarımızın merkezine çocuklarımızı, gençlerimizi yerleştiriyoruz. Önce insan ama önce çocuk ve gençler” dedi.

PANELDE ÇOK SAYIDA KONU KONUŞULDU

Çocuklar için daha adil bir dünya mümkün başlığı ile düzenlenen panelin ilk oturumda Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız moderatörlük yaptı. AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay, ‘Dünya 5’ten Büyüktür: ‘BM Sisteminde Çocuk Haklarının Değerlendirilmesi” başlığında konuşma yaptı. AK Parti İstanbul Milletvekili, AKPM Üyesi, AKPM Avrupa’da Kayıp Mülteci Çocuklar Raportörü Serap Yaşar kaybolan mülteci çocuklar, Psikolog Ayşe Çörtük mülteci çocuklarla ilgili sahada yürüttükleri çalışmalarla ilgili konuşma yaptı.

Panelin 2. oturumunun moderatörlüğünü ise AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin yaptı. Oturumda “Bir Çocuk Hakkı Olarak Güzel Bir Cevre Bırakmak” başlığı ile Çevre, Şehircilik ve iklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar konuşma yaptı. Dijital Dünyada Çocuk Hakları ile ilgili ise Akan Abdula,”Çocukların Ebeveynleri Üzerindeki Hakları” ile ilgili İlahiyatçı yazar Erol Erdoğan, “Adil Bir Dünya Düzeni Kurmakta Küresel Sistemin Agmazları” İstanbul 2 Nolu Baro Başkanı Av. Yasin Şamlı konuşma yaptı. Panelin ardından sonuç bildirisi okundu.

 

SONUÇ BİLDİRGESİ

Bugün çok değerli sunumlar dinledik. İlk oturumumuzun moderatörü Beyoğlu Belediye Başkanımız Sn. Haydar Ali Yıldız, çocuklarımızın daha mutlu daha yaşanabilir alanlarda sosyal politikalarını dikkatle yürüttüklerini muhtaç çocuklara annelerine ihtiyaç duydukları her konuda şefkatle dokunmaya çalıştıklarını ifade etti.

Sn. Prof. Dr. Yasin Aktay‘ın söyledikleri, altı çizilmesi gereken bir mesaj verdi. Çünkü çocuk hakları derken Avrupa insan haklarının ve Birleşmiş Milletlerin nezdinde  hiç gündem olmayan bir duruma dikkat çekti.

İkinci panelistimiz milletvekilimiz Sn. Serap Yaşar konuşmasını Avrupa’da kayıp, mülteci ve göçmen çocuklar üzerine gerçekleştirdi.

Sayın Yaşar, “Göç yolunda bu çocuklar son derece korunaksızlar, birçoğu da yetim. Ebeveynleri yok. Dolayısıyla bu çocukların toplumun her kesimi tarafından korumasına ihtiyaçları var.” diyerek, “Bugün dünya ve insanlığın vicdanı, satır aralarına sıkıştırılmış dağ gibi bir imtihanla karşı karşıya. Sadece çocuk haklarına dair sözleşme bile tek başına çocukların korunmasına yeterli olmasına rağmen uygulamayla metinler arasında ciddi bir uyumsuzluk var.” şeklinde konuştu.

Üçüncü panelistimiz Sn Ayşe Çörtük, Savaşta Çocuk Olmak ve Çocuk Kalabilmek başlığını kullandığı sunumunda Rahmet İnsani Yardım Derneği ve Siraç Derneğinin yapmış olduğu Hatay Yayladağı’nda göçmenlerle psikososyal destek projesini bir saha çalışması olarak anlattı.

İkinci moderatörümüz Ak Parti Genel Merkez Başkan Yardımcımız, Tokat Milletvekilimiz Sn. Özlem Zengin, dünya üzerinde 2,2 milyar çocuğun bulunduğuna işaret ederek, bu çocukların 1 milyarının açlık gibi pek çok tehlike altında olduğuna ve çocuk hakları krizi ile karşı karşıya olduklarına dikkati çekti.

Değerli konuşmacımız Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcımız, Türkiye Cumhuriyeti İklim Değişikliği Baş Müzakerecimiz Sn Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar; iklim değişikliği sonucunda bizi nasıl bir dünya  bekliyor, bir çocuk hakkı olarak  güzel bir çevre bırakmak  ilgili anlamlı örneklere, sürdürülebilir kalkınmaya değinerek “insan bütün canlılara karşı saygılı olursa denge kurulabilir” dedi.

Panelistimiz Bright Group Kurucusu Sn. Akan Abdula Future; Dijital Dünyada Çocuk Hakları başlıklı sunumunda  “Algoritmalarla gerçekler yeniden şekillenirken çocukları nasıl bir dünya bekliyor? sorularına cevap verirken aynı zamanda küresel veri dönüşümü =internetin dönüşümüne dikkat çekti. ‘Çocuk ve Pazarlama/Çocuk ve Reklam’ başlıklı konuşmasında “Çocuklarımızın önceki nesillere göre istekleri büyüdü. Artık oyuncak değil araba, cep telefonu ve moda ürünleri gibi… İsteklerini yaptırma güçleri de arttı. Reklamların çocukta etkinliğinin en önemli konusu çocuklar belli yaşa kadar iyi içerik, kötü içerik marka kullanımı ve hatırlama güçleri yetişkinlere göre daha güçlü” olduğunu ifade etti

Değerli panelistimiz Sosyolog-Yazar Sn. Erol Erdoğan, Medeniyetimizde Çocukların Ebeveynleri Üzerindeki Hakları başlığındaki sunumunda medeniyetimizde bilinen kabul edilen çocukların yaşama, eğitim, oyun, anne sütü hakları olduğu gibi çocuk haklarıyla ilgili metinlerde pek rastlanılmayan  öpülme hakkı, ağlama hakkı, göz aydınlığı sayılma hakkı, kötü söze muhatap olmama hakkı, gibi ilginç haklara rastlamaktayız” diye vurguladı

Son panelistimiz 2. Baro Başkanımız Sn. Yasin Şamlı Bey Adil Bir Dünya Düzeni Kurmakta Küresel Sistemin Açmazları başlıklı sunumunda adaletin insan, norm ve güç gibi 3 önemli unsuruna değinerek, hoşgörü ile davranmak, iyi komşuluk anlayışı içinde birbirimizle barışık yaşamak, uluslararası barış ve güvenliği korumak için güçlerimizi birleştirmek noktalarına dikkat çekti.

Sonuç olarak panelistlerimizin anlatımları ışığında çocuk hakları konusu üzerindeki çalışmalarımızı hız kesmeden çalıştaylarla devam ettireceğiz.