Doğançay Müzesi 17. İstanbul Ortaokullar Resim Yarışması Sergisi, Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu. Serginin açılış töreninde, yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Doğançay Müzesi tarafından 16 yıl önce başlatılan çocuk resim yarışmaları, bu yıl pandemi sürecinin beraberinde getirdiği tüm zorluklara rağmen Beyoğlu Belediyesi, Yıldız Holding, Duran Doğan Ambalaj, ve Sanathane’nin desteğiyle İstanbul’dan yüzlerce resmin katılımıyla gerçekleşti. Bu yılki yarışma konusu çocuklarımızın yaratıcılığını ortaya koyabilmesi için serbest bırakıldı ve ortaya birbirinden güzel resimler çıktı. Yarışmaya katılan eserlerden seçilerek oluşturulan Doğançay Müzesi 17. İstanbul Ortaokullar Resim Yarışması Sergisi, Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu. Serginin açılış törenine Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Doğançay Müzesi Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Duran ve Yarışmanın Jüri Üyesi Mehmet Lütfi Şen’in yanı sıra öğrenciler ile sanatseverler katıldı. Törende, yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

ÇOCUKLARIMIZIN ÖNÜNÜ AÇMALIYIZ

Serginin açılış töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Hayalleri olan bir gençliğimiz var. Bu gençler geleceğin Türkiye’sinde önümüzü aydınlatacak. Gençlerimiz her alanda kendini geliştiriyor. Gençlerimizde büyük bir gayret var. Bu gençleri ihmal edemeyiz. Hep birlikte çocuklarımızın önünü açmalıyız. Fırsat verildiğinde daha büyük işler başarabileceklerine inanıyorum. Bu sergiye ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Belediye olarak üzerinde durduğumuz temel konulardan biri okullardır. Her mahalleye bir kütüphane ve spor alanları kazandırmayı hedefliyoruz. Belediye olarak çocuklarımızın her biriyle ayrı ayrı gurur duyuyoruz” dedi.

İLK 8’E GİREN ÖĞRENCİLERE BİR YILLIK SANAT EĞİTİMİ

Sanat eleştirmeni, küratör Beral Madra, küratör Mehmet Lütfi Şen, küratör Gökşen Buğra, Ressam Süleyman Saim Tekcan ve sanat eleştirmeni, küratör Vasıf Kortun’dan oluşan jüri tarafından değerlendirilmeye tabi tutulan katılımcılardan, toplam 8 öğrenci ödüle layık görüldü. İlk 8’e giren öğrenciler bir yıllık sanat eğitimi, eğitim desteği ve boya seti ödüllerini almaya hak kazandılar.

ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ TAKDİM EDİLDİ

Yaşışmada Ablak-Özel İstanbul Koleji’nden Ayaz Toprak birincilik, Özel Enka Ortaokulu’ndan Nazlı Gözitok ikincilik, Aydeniz-Bilfen Ataşehir Ortaokulu’ndan Orhan Ferkan ise üçüncülük ödülünü aledı. Yarışmada mansiyon ödüllerini ise Atatürk İmam Hatip Ortaokulu’ndan Sümeyye Eslem Dikbaş, FMV Işık Okulları Nişantaşı’ndan Defne Şahlanan, Özel Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu’ndan Naz Per İrem Kurt, Maşka Pakmaya Hüsamettin Ziler Ortaokulu’ndan Sophıe Tarhan ile Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’ndan Sılanur Tokuroğlu layık görüldü. Doğançay Müzesi 17. İstanbul Ortaokullar Resim Yarışması Sergisi, 9 Şubat’a kadar ziyaret edilebilecek.