Kurtuluş Savaşı’nı zafere taşıyan Büyük Taarruz’un 100. yıl dönümünde, İstiklal Caddesinde bir ilk yaşandı. Bağımsızlığımızın sembolü olan caddeye baştan sona bin tane Türk bayrağı asıldı.

26 Ağustos 1922’de Atatürk’ün önderliğinde başlayan Büyük Taarruz’un 100’üncü yılı, yurdun dört bir yanında büyük coşkuyla kutlanıyor. Kurtuluş Savaşı’nı zafere taşıyan Büyük Taarruz’un 100. yıl dönümünde, Beyoğlu’nda da bir ilk yaşandı. Bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Caddesi, 30 Ağustos Zafer Bayramında baştan sona Türk bayraklarıyla donatıldı. 30 Ağustos Zafer Bayramında İstiklal Caddesinin girişinde günün önemine dair bir basın açıklaması yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız daha sonra beraberindeki heyet ve gençlerle birlikte caddeyi gezdi.

ÇÜNKÜ VERDİĞİMİZ MÜCADELE BİR İSTİKLAL MÜCADELESİYDİ

İstiklal Caddesi’nin bağımsızlığımızın sembolü olduğunu belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Bugün tarihimizin dönüm noktalarından biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın yıl dönümündeyiz. Bu kutlu zaferi kutladığımız bugünden yüz yıl önce Türk bu vatanda esir alınmak istenmişti. Ama Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Beyoğlu’ndan başlayan Milli Mücadele yolculuğu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması, Cumhuriyetin ilanı ve İstanbul’dan ayrılışından 8 yıl sonra İstanbul’a geldiğinde bu caddenin ismini İstiklal Caddesi olarak Cadde-i Kebir’den değiştirmişti. Çünkü verdiğimiz mücadele bir İstiklal mücadelesiydi. Büyük Taaruz’un 100’üncü yılı Zafer Bayramı’mız kutlu olsun” dedi.

MİLLİ MÜCADELE’MİZİN ŞANINA YAKIŞAN BİR ŞEKİLDE BU CADDEYİ TÜRK BAYRAKLARIYLA DONATTIK

Başkan Yıldız, “Yaklaşık bir aydır İstiklal Caddesi’ni şanına yakışan bir şekilde, mücadelemize yakışan bir şekilde bin yıllık tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet anlayışını referans alarak ve caddemizin ismini aldığı Milli Mücadele’mizin şanına yakışan bir şekilde bu caddeyi Beyoğlu Belediye’si olarak Türk bayraklarıyla donattık. Bundan büyük bir onur duyuyoruz. Biz bayramlarımızı bir sayıyoruz, bizi birleştiren şey bayramlardır. O bakımdan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın hepimiz için kutlu olmasını diliyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm Milli Mücadele şehitlerimizin, İstiklal şehitlerimizi rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

BİN 400 METRE UZUNLUĞUNDAKİ CADDEYE BİN TÜRK BAYRAĞI ASILDI

Beyoğlu Belediyesi tarafından iş insanları, sivil toplum kuruluşları ve bölge esnafının işbirliğiyle yapılan hazırlıklar kapsamında, bin 400 metre uzunluğunda olan caddeye çift taraflı olarak bin tane Türk bayrağı asıldı. Her gün yerli ve yabancı milyonlarca turisti ağırlayan cadde misafirlerini ay yıldızlı Türk bayraklarının gölgesinde ağırlayacak.