“Fark Yok Sevgi Var” sergisi 3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü’nde Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu.

Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde açılan özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı (TODEV) ile Brand İletişim ortaklığında bir araya gelen özel bireyler, 2 ay boyunca fotoğraf eğitimi aldı ve birçok tanınmış kişinin fotoğrafını çekti. Özel bireylerin, Kenan İmirzalıoğlu’ndan Haluk Levent’e, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’dan Merih Demiral’a iş, sanat, spor ve medya dünyasından birçok kişiyi çektiği fotoğraflar, “3 Aralık Fark Yok Sevgi Var” Sergisinde sanatseverlerle buluştu. Covid-19 salgını kuralları çerçevesinde gerçekleştirilen etkinliğe sanat, medya ve iş dünyasından birçok kişi ile otizmli bireyler ve aileleri katıldı.

FARK YOK DİYORUZ ÇÜNKÜ HEPİMİZ BU TOPRAĞIN ÇOCUKLARIYIZ

Açılışta konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, ”Çocuklar bizim çocuklarımız. Her birinin isimleri bizim gönlümüzde. Yüzleri hafızalarımızda. Fark yok diyoruz çünkü hepimiz bu toprağın çocuklarıyız. Bugün yaşamımızda özellikle engelli kardeşlerimizin yaşadığı bir takım zorluklar var. Bizim yerel yöneticiler olarak üzerimize aldığımız sorumluluk bu engellerin kaldırılması. Sevgi varsa engel yoktur diyoruz, sevgiyle bütün engelleri aşacağımıza inanıyoruz” diye konuştu. Kendisinin fotoğrafını çeken ve birlikte vakit geçirdiği Emir hakkında konuşan Başkan Yıldız, “Emir hakikaten hoş, güzel ve sevgi dolu bir çocuk. Geçtiğimiz günlerde bir araya geldik ve beraber fotoğraf çektirdik çok çok sıcak ortamlarda. Kendilerine has duygularını paylaşma imkanı oldu. Hepsinin yüreği sevgi dolu. Bizler de o sevgiden ne kadar nasiplenebiliyorsak” ifadelerini kullandı.

“ÖNLERİNDEKİ ENGELLERİN KALDIRILMASINA İHTİYAÇLARI VAR”

Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı (TODEV) Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Gökçe ise, ”Fark yok sevgi var projemizin ikincisini gerçekleştiriyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle otizmli, serebral palsili, down ssendromlu ve diğer zihinsel engelli gruptan olan çocuklarımızla birlikte fark yok sevgi var dedik. Neden fark yok sevgi var diyoruz? Çünkü bizim çocuklarımızın diğer çocuklardan hiçbir farkı yok. Sadece onların toplumda kabul görmeye, hoş görülmeye, empati yapılmaya ve önlerindeki engellerin kaldırılmasına ihtiyaçları var. TODEV bu yıl 25. Yılını kutluyor. Projemizle de bunu taçlandırdık. Beyoğlu belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti projemiz. 25 tane otizmli ve diğer engelli gruplarından olan çocuklarımız projeye katkı sundular. Biz bağış toplamak yerine birebir iş dünyası, futbol dünyası ve diğer gruplardan olan bireylerin çocuklarımıza birebir temas etmesini ve ailelerimizi dinlemesini istediğimiz için bir araya getiriyoruz. Yani sadece bir resimden ibaret değil birlikte 1 saat kadar vakit geçiriyorlar. Katılım için bütün katılımcılarımıza teşekkür ederim” dedi.

22 ÖZEL BİREYİN ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFLAR YER ALIYOR

10 Aralık’a kadar ziyarete açık olacak sergide Salim Sıraç Güray, Mahir Toprak Kahrıman, Mustafa Yusuf Dural, Süleyman Mert Atuğ, Elif Nokay, Defne Aktaş, Hira Demircan, Onur Sever, Emir Dere, Furkan Ali Özkaymak, Barbaros Çoban, Burak Koca, Tuğra Mete Bülbül, Abdullah Kaya, Yahya Yaman, Ceren Gökçe, Emre Çınar Kıymaz, Egemen Karagöl, Fatih Barmanbay, Ali Karaca, Semih Erde, Behlül Kaplan’ın çektiği fotoğraflar yer aldı.

İŞ, SANAT VE SPOR CAMİASINDAN İSİMLER PROJEYE DESTEK VERDİ

İş, sanat, spor, medya ve sanat camiasından projeye destek veren ve özel çocuklar tarafından fotoğrafları çekilen isimler ise şöyle:

“Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız

DHA Genel Müdürü Celal Korkut

Oyuncu Kenan İmirzalıoğlu

Oyuncu Kadir Doğulu

Futbolcu Merih Demiral

Futbolcu Berkan Kutlu

Program Sunucusu Zahide Yetiş

Sanatçı Haluk Levent

Ana Haber Spikeri Cem Öğretir

Bitexen Ceo Yahya Tuğyan

Görsel Sanatcı Ahmet Güneştekin

Ressam İsmail Acar

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir

İş insanı Ahmet Musul

İş insanı Efe Ürvil

İş insanı Emine Erdem

İş insanı İzzet Pinto

İş insanı Mete Yurddaş

İş insanı Şahin Kırbıyık

İş insanı Cevat Genç”