İstanbul ve Galata’nın 1000 yıllık eşsiz tarihini Matrakçı Nasuh’un ünlü İstanbul minyatürü eşliğinde anlatan “Bir Ütopya Adası: Galata” adlı belgeselin ilk gösterimi gerçekleştirildi. 19 Aralık Salı akşamı Beyoğlu’ndaki İtalyan Kültür Merkezi’nde düzenlenen gala gecesine çok sayıda Türk, İtalyan sanatçı, oyuncu, yazar katılım gösterdi.

Yapımcılığını Emin Selim Akgül, yönetmenliğini ve senaristliğini Serkan Koç’un yaptığı “Bir Ütopya Adası: Galata” belgeselinin galasına, İtalyan Kültür Merkezi ev sahipliği yaptı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve İtalyan Kültür Merkezi Müdürü Dr. Salvatore Schirmo’nun açılış konuşmalarıyla başlayan galaya çok sayıda izleyici katılım gösterdi.

Çekimleri İtalya ve Türkiye’de yapılan, yapımı iki yıl süren “Bir Ütopya Adası: Galata” adlı belgesel, Galata ve İstanbul’un eşsiz tarihini, “Türklerin DaVinci’si” olarak nitelendirilen, Kanuni Sultan Süleyman’ın matrakçısı Matrakçı Nasuh’un ünlü İstanbul minyatürü eşliğinde anlatıyor. Eser, tam beş asır sonra, günümüzün ünlü minyatür sanatçısı Taner Alakuş tarafından, sekiz aylık bir emekle yeniden üretildi.

Galatlı savaşçılar, Fenikeli denizciler, Venedikliler, Cenevizliler, bankerler, ibadethaneler, balozlar, müneccimler, kabadayılar, çığlıkları barındıran belgesel; “Matrakçı Nasuh’tan Abidin Dino’ya, Andre Chenier’den James Balwin’e, Cervantes’den J. Jacques Rousseau’ya Galata’nın sokaklarını kimler adımladı? Ceneviz, Frenk, Yahudi, Ermeni, Rum, Müslim ve Gayrimüslim 72 millet, bu ütopya adasında bir arada nasıl yaşadı?” sorularına yanıt vermeyi amaçlıyor.

Galata’nın izlerini Venedik ve Cenova’ya dek süren belgeselin müzikleri, İtalyan müzisyen Giovanni Floerani tarafından 12. yüzyıl ezgileriyle yapıldı.
Seslendirmesini usta sanatçı Aydoğan Temel’in yaptığı belgeselde, geçen yıl kaybettiğimiz Konto Kraliçesi Nurhan Damcıoğlu’nun son ropörtajı da yer alıyor. Belgeselin yönetmenliğini Serkan Koç, yapımcılığını Emin Selim Akgül üstlendi.

Galata-Belgeseli-Basin-Duyurusu