Beyoğlu’nda vatandaşlara kendi mahallelerinde yeni yaşam alanları sunmak amacıyla hayata geçirilen ‘Mahalle Bahçeleri Projesi’ kapsamında inşa edilen Şehit Er Salim Ünal Mahalle Bahçesi, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Beyoğlu Belediyesi hayata geçirdiği “Mahalle Bahçeleri” projesi ile her mahallede yeni yaşam alanları oluşturmaya devam ediyor. Proje kapsamında toplamda 60’a yakın farklı noktada inşa edilmesi planlanan Mahalle Bahçeleri’nin bir yenisi Piyalepaşa Mahallesi’nde hizmete açıldı. Şehit Er Salim Ünal’ın isminin verdiği mahalle bahçesinin açılışına; Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Abdullah Enes Özkan, Büyük Birlik Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı Mustafa Yıldız, Şehit Er Salim Ünal’ın ailesi, çocuklar ve çok sayıda mahalleli katıldı. Şehit Er Salim Ünal Mahalle Bahçesi’nin açılış kurdelesini çocuklar kesti. Açılışın ardından Başkan Yıldız eşi Seyhan Yıldız ile birlikte, ilçede yeni doğan çocukların adına bahçeye zeytin fidanı dikti. Fidan dikiminin ardından çocukların ailelerine hatıra sertifikaları verildi.

BU BAHÇELER KARDEŞLİĞİN PEKİŞMESİNE VESİLE OLACAK
Törende konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Birlikte güzel bir gündeyiz ama biraz buruğuz. Çünkü bugün vatan için şehit olan değerli bir kardeşimizi, şehidimizi anıyoruz. Ben, bu birlik ve beraberlik var oldukça bu topraklarda hep var olacağımıza inanıyorum. Şehidimize, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Burası bu mahallenin toplanma alanı, çocukların toplanma yeri olacak. Bir mahallede çocukların, bağırışları, gülüşleri, haykırışları o mahallenin geleceğine işarettir. Ben, Piyalepaşa’mızda, Beyoğlu’muzda, İstanbul’umuzda ve bütün Türkiye’mizde inancı, dini, rengi, ırkı ne olursa olsun birlik beraberlik içerisinde kardeşçe yaşayacağımıza inanıyorum. Bu bahçeler, parklar kardeşliğin pekişmesine vesile olacak yerlerdir. Türkü, Kürdü, Çerkezi, Lazı, Romanı, Boşnağı, Alevisi, Sünnisiyle, bir ve beraber olacak, kimsenin bizi bölmesine fırsat vermeyeceğiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, güçlü ve büyük Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının bize emanet ettiği, Malazgirt’ten bu yana bize emanet edilen bu vatan toprağına bu gençlerimiz sonuna kadar sahip çıkacak” dedi.

ZEYTİN AĞAÇLARIMIZ YENİ DOĞAN BEBEKLERİMİZLE BİRLİKTE BEYOĞLU’MUZDA BÜYÜYOR
Beyoğlu’nda hayata geçirdikleri Her Yeni Doğan Çocuk İçin Bir Fidan projesinden de bahseden Başkan Yıldız, “Bugün eşim Necibe Seyhan Hanım da burada, o da çok büyük bir gayretle yeni doğan bebekleri evlerinde ziyaret ediyor. Barışın, kardeşliğin, sevginin, muhabbetin ve sağlığın sembolü olan zeytin ağaçlarını mahallemizde doğan çocuklar adına bu bahçe ve parklara dikiyoruz. Zeytin ağaçlarımız yeni doğan bebeklerimizle birlikte Beyoğlu’muzda büyüyorlar. Allah birliğimizi, beraberliğimizi, bolluk ve bereketini bu topraklarda daim etsin diyoruz” ifadeleri kullandı.
Şehit Er Salim Ünal’ın babası Mehmet Ünal da mahalle bahçesine oğlunun isminin verilmesinden dolayı büyük bir mutluluk yaşadıklarını belirterek, belediye çalışanlarına ve Başkan Yıldız’a teşekkür etti.

“YEŞİL ALANLAR ÇOCUKLARIMIZ İÇİN ÖNEMLİDİR”
Yeşil alanların öneminden bahseden Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, “Yeşil alanlar bizim için, çocuklarımız için önemlidir. Çocuklarımızın daha fazla yeşil alanla buluşması, evlerinden çıkarak sosyalleşmesi anlamında bu tür yatırım ve hizmetlerin çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu hizmeti yerine getiren belediyemize özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bu mahallemizde bir şehidimiz var, şehidimizin ailesi yaşıyor. Onlar için de çok anlamlı oldu. Şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

YEŞİL ALANLARIN ARTIRILMASI AÇISINDAN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
Piyalepaşa Mahallesi Şenay sokakta inşa edilen Şehit Er Salim Ünal Mahalle Bahçesi yaklaşık 350 metrekarelik bir alandan oluşuyor. Yeşil alanı, basketbol sahası, oturma alanları ve çocuk oyun alanıyla mahalleliye ve özellikle de çocuklara yeni bir yaşam alanı sunan mahalle bahçesi aynı zamanda ilçe genelinde her geçen gün yeşil alanların daha da artırılması açısından büyük önem taşıyor.