Özel koleksiyondan oluşan ‘Kadim Kokular’ sergisi, Beyoğlu Belediyesi İstiklal Sanat Galerisi’nde ziyaretçilerle buluştu. Serginin açılışında konuşan Başkan Yıldız, “Beyoğlu farklı inançların, farklı kültürlerin ve farklı renklerin olduğu gibi farklı kokuların da bulunduğu bir kadim bölgedir” dedi.

Beyoğlu Belediyesi, özel bir sergiye daha ev sahipliği yaptı. Yüzlerce yıllık koku formüllerinin bir araya getirildiği “Kadim Kokular” sergisi, Beyoğlu Belediyesi İstiklal Sanat Galerisi’nde açıldı. Koku Uzmanı Bihter Türkan Ergül’ün küratörlüğünü yaptığı serginin açılısına Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da katildi. Anadolu başta olmak üzere Mısır, Mezopotamya ve Rodos kökenli koku ve tütsülerin; özel formülleri, sunum gereçleri ve üretim aşamasında kullanılan malzemeleriyle bir araya getirildiği sergi, 29 Nisan 2023 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

YILDIZ: BEYOĞLU FARKLI KOKULARIN DA BULUNDUĞU BİR KADİM BÖLGE

Serginin açılısında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Koku medeniyetimizin bir parçası, bir unsuru. Bütün medeniyetlerin de aslında alametifarikalarından biri. Kadim medeniyetlerin kültürünü, medeniyetini ifade etmesi bakımından farklı bir sergi. Bunun farkındayız. Çünkü bizim medeniyetimiz kokuya geçmiş dönemde, şifahanelerde, evlerimizde, kutsal mekanlarımızda ayrı bir önem vermişler ve her mekanın kendisine ait kokusu var. Bizim medeniyetimizle özdeş ve peygamberimizle özdeş olan gülün kokusu gibi. Hz. Peygamber bana dünyadan üç şey sevdirildi der. Bir tanesi koku, gözümün nuru namaz, öbür tanesi de koku. İstiklal’in de bir kokusu var. Beyoğlu farklı inançların, farklı kültürlerin ve farklı renklerin olduğu gibi farklı kokuların da bulunduğu bir kadim bölgedir” dedi.

“DÜNYANIN İLK KOKU FORMÜLÜ BURADA”

Serginin küratörü Bihter Türkan Ergün ise, “Buradaki en önemli özel dünyanın ilk yazılı koku formülü Tapputi Mezopotamya’ya ait Asur kökenli bir formülü çevirip gün yüzüne çıkardık. Yaklaşık dokuz arkeologumuzla beraber çalışıp bu kokuyu İstanbul’da bu sergiyi ziyaret edenlerin burunlarına sunuyoruz. Dünyanın ilk koku formülü burada ziyaretçilerimize sergiye çıkıyor. Bununla birlikte İstanbul ve Beyoğlu kokulari ilk kez burada sergileniyor” diye konutsu.