Beyoğlu’nda 25 Haziran “Dünya Güzel Koku Günü” dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Etkinliğe katılan Başkan Yıldız notlatjik tramvayla İstiklal Caddesinde tur atarak vatandaşlara çiçek dağıttı.

Coğrafyamızı temsil eden çiçeklerin güzel kokusu “Dünya Güzel Koku Günü”nde Beyoğlu’ndan tüm dünyaya yayıldı. Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Koku Kültürü Derneği işbirliği ile 25 Haziran “Dünya Güzel Koku Günü” etkinliği düzenlendi. İstiklal Caddesi Tünel Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte caddeye Koku Otomatları yerleştirildi ve katılımcılara Doğal Gül Suyu, Gül Tacı gibi hediyeler takdim edildi. Etkinlik kapsamında ayrıca “Parfüm Tasarım Yarışması” düzenlendi ve “Koku Kültürü Sergisi”nin açılışı gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız Parfüm Tasarım Yarışması da dereceye girenlere plaketlerini takdim etti. Başkan Yıldız daha sonra notlatjik tramvayla istiklal caddesinde tur atarak vatandaşlara çiçek dağıttı.

KOKU KÜLTÜRÜ BİZİM MEDENİYETİMİZDE KİTAP KALEM GİBİ ÖNEMLİ UNSURLARDAN BİRİ

Etkinlikte konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Beyoğlu’na yakışır Koku Kültürü Sergisi”ni açmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Bizim geleneğimizde koku kültürü önemli. Koku kültürü en az bizim medeniyetimizde kitap kalem gibi önemli unsurlardan biri. Bir anlamda bir insanın yazısı ve gözü bakışı karakterini belli eder. Koku Kültürü Derneği kurucusu ve koku uzmanı Bihter Türkan Ergül, kişinin kendi karakterine ve dokusuna uygun bir koku anlayışının kültür konusunda yayılmasında gayret gösteriyor. Onları tebrik ediyorum. Özellikle altını çizmek istediğimiz konu bizim kendi medeniyet değerlerimiz üzerinden bir okuma yapmamız gerektiğidir” dedi.

BİZİM ANLAYIŞIMIZ TAMAMEN ÇEVRECİ VE DOĞAL BİR ANLAYIŞ

Bugün bazı sentetik parfümlerin sentetik malzemelerle yapıldığında çevreye zarar verebildiğine de dikkat çeken Başkan Yıldız, “Bu kokular küresel ısınmaya sebep olabiliyor. Bizim buradaki anlayışımız tamamen çevreci ve doğal bir anlayış. Tamamen organik karbon ayak izimizi azaltacak, çevreci anlayışla koku kültürünün kendi medeniyet kültürümüz üzerinden inşasını önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.