14 Mayıs Anneler Günü dolayısıyla Galata Meydanı’nda ‘Galata Kadın Emeği Çarşısı açıldı. Birçok sanat dalında üretilen ürünlerin satışları ve çeşitli workshopların olacağı Galata Kadın Emeği Çarşısı, kadınlar ve turistler tarafından yoğun ilgi gördü.

Beyoğlu’nun turistik bölgelerinden birisi olan Galata Meydanı, 14 Mayıs Anneler Günü dolayısıyla düzenlenen ‘Galata Kadın Emeği Çarşısı’na ev sahipliği yapıyor. Beyoğlu Belediyesi tarafından açılan BESMEK Eğitim Merkezlerinde aldıkları eğitimleri uzman eğitimcilerle birlikte üretime dönüştüren girişimci kadınlar, Galata Meydanı’nda buluştu. Çini, porselen boyama, seramik, mefruşat, yağlı boya resim, gümüş örücülüğü, kaligrafi, örgü bebek yapımı, kâğıt rölyef, tel kırma, iğne oyası, geri dönüşüm gibi birçok branşa el emeği göz nuru ürünün bir araya getirildiği Galata Kadın Emeği Çarşısı düzenlenen törenle açıldı. Açılışa Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, AK Parti Grup Başkanvekili ve İstanbul 3’üncü Bölge Milletvekili Adayı Özlem Zengin, milletvekili adaylarından Ecrin Nazlı İnan ve Büşra Paker ve kadınlar da katıldı.

KADIN ELİNİN DEĞDİĞİ DÜNYA DEĞİŞECEK VE GÜZELLEŞECEKTİR
Açılışta konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Beyoğlu’nun turistik bölgelerinden birisi olan Galata Meydanı, 14 Mayıs Anneler Günü dolayısıyla düzenlenen ‘Galata Kadın Emeği Çarşısı’na ev sahipliği yapıyoruz. Cumhurbaşkanımızın başlattığı BESMEK Eğitim Merkezlerinde aldıkları eğitimleri uzman eğitimcilerle birlikte üretime dönüştüren girişimci kadınlar, Galata Meydanı’nda buluştular. Bu vesileyle el ürünlerini ortaya çıkaran anneleri kutluyorum. Aile bütçelerine katkıda bulunacak olan çarşıda kadın elinin değdiği dünya değişecek ve güzelleşecektir. Burada Galata Kulesinin bulunduğu meydanda tarihin kalbindeyiz. Bin 500 yıllık Galata Kulesi’nde Anneler Günü’nde kulenin duvarlarına başta Cumhurbaşkanımızın annesi olmak üzere birçok anneyi yansıttık” dedi.