Beyoğlu Belediyesi tarafından ilçenin dört bir yanında açılan semt kütüphaneler yaz tatiline giren öğrencilerin buluşma noktası oldu. Sessiz ve ferah bir ortamda kitaplarını okuyan öğrenciler, düzenlenen çeşitli atölye çalışmalarına da katılarak kendilerini geliştirme imkanı buluyor.

Beyoğlu Belediyesi tarafından okuma alışkanlığının artırılması ve vatandaşların kitaplara daha kolay ulaşmasını sağlamak amacıyla başlatılan Kütüphane Seferberliği ile Beyoğlu adete bir kütüphane şehrine dönüştürüldü. 2021 yılında başlatılan ‘Her Semte Bir Kütüphane’ projesi ile ilçe genelinde faaliyet gösteren kütüphane sayısı 17 ye yükseltildi. Vatandaşlar artık yürüme mesafesinde olan kütüphanelere olan ilgi okulların yaz tatiline girmesiyle birlikte daha da arttı.

HEM KİTAPLARINI OKUYORLAR HEM DE ATÖLYE ÇALIŞMALARINA KATILIYORLAR

Yaz tatilini verimli bir şekilde geçirmek isteyen öğrencilerin ilk durağı semt kütüphaneleri oldu. Sessiz ve ferah bir ortamda kitaplarını okuyan öğrenciler ayrıca yaz dönemi için özel olarak hazırlanan Yazarlık, Şiir, Origami, Anagram, Resfebe, Sanatsal Boyama ve Akıl Oyunları gibi çeşitli atölye çalışmalarına da katılarak kendilerini geliştirme imkanı buluyor.

 İLÇENİN DÖRT BİR YANINDA İHTİYACI KARŞILAYACAK KADAR KÜTÜPHANE YAPTIK”

Semt kütüphanelerinin önemine dikkat çeken Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Semt Kütüphanelerimiz gençlerimizin, çocuklarımızın en iyi şekilde yetişebilmesi, geleceğe hazırlanmaları, bolca kitap okumaları için hazırladığımız donanımlı mekanlarımızdır. Beyoğlu’nun hemen her bölgesine, ihtiyaç karşılayacak kadar kütüphane yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Şu anda Hasköy, İstiklal, Okmeydanı, Sütlüce ve Yeni Turabibaba kütüphanelerimiz başta olmak üzere 17 kütüphanemiz ilçenin dört bir yanında hizmet veriyor” dedi.

KÜTÜPHANELERİMİZ VATANDAŞLARIMIZA BİR MAHALLE BAKKAL KADAR YAKIN”

Başkan Yıldız, “Yeni kütüphanelerimizi de yakın zamanda açmış olacağız. Artık kütüphanelerimiz vatandaşlarımıza bir mahalle bakkal kadar yakın. Bu sayede eğitim döneminde kütüphanelerimize gelerek kitap okuyup ders çalışan öğrencilerimiz, yaz döneminde de kütüphanelerimizden vazgeçemiyorlar. Artık ikinci evleri gibi oldu. Bu yoğun ilgi yapılan çalışmanın önemini de ortaya koyuyor. Çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.