Elektrikli Touring Otomobilleri Dünya Şampiyonası’nın Türkiye lansmanında fosil yakıt kullanan araçların insan sağlığına ve çevreye verdiği zarara da dikkat çeken Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Karbon Ayak İzi’ne dikkat çekmek, daha yeşil, daha sağlıklı şehirler oluşturmak için elektrikli araçların ve karbon salınımının farkındalığını pekiştirmek insani ve vicdani sorumluluğumuzdur” dedi.

Motor sporlarının yükselen değeri, Elektrikli Otomobil Yarışları Dünya Kupası’nın ikinci ayağı 21-22 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenecek. Elektrikli Touring Otomobilleri Dünya Şampiyonası’nın Türkiye lansmanı, Beyoğlu Belediyesinin ev sahipliğinde Haliç’teki Tersane İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıya, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Hasan Suver, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Eren Üçlertoprağı ve EMSO Sportif CEO’su Mert Güçlüer, FIA-ETCR Seriler Direktörü Xavier Gavory’nin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

YENİ BİR İLK’E İMZA ATMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ

Tanıtım toplantısında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Beyoğlu, tarihiyle eski, yenilikleriyle ve ilkleriyle genç kalmış özel bir şehirdir. Tarihimizdeki birçok ilk, Beyoğlumuzda gerçekleşmiştir. İlk belediye teşkilatımız, Altıncı Daire adıyla Beyoğlu’nda kurulmuş, ilk tünel, ilk tramvay, ilk sinema, ilk tiyatro, ilk banka, ilk milli maç gibi; sporun, ticaretin, kültür sanatın, teknolojinin ilkleri Beyoğlu’nda ortaya çıkmıştır. Bugün, yeni bir ilk’e imza atmanın, bu müjdeyi milletimizle paylaşmanın gururunu yaşıyoruz. Tarihe kültür sanatla, eğitimle, teknolojiyle, sporla geçmiş Beyoğlu’nun belediye başkanı olarak, Elektrikli Araçlar Yarışı’nı ülkemize kazandırmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Spor yaparken şehri kirletmeyecek olmanın, hatta şehrin sağlığına vurgu yapmanın haklı gururunu tüm Beyoğlulu komşularımla birlikte yaşayacağız” dedi.

İNSAN SAĞLIĞININ, ŞEHRİN SAĞLIĞI İLE DOĞRUDAN İLİŞKİLİ OLDUĞUNA İNANIYORUZ

Fosil yakıt kullanan araçların insan sağlığına ve çevreye verdiği zarara da dikkat çeken Başkan Yıldız, “Spor, insan vücudunu sağlıklı kılmak, enerjisini doğru ve yerinde harcamak için en önemli fırsatımızdır. Beyoğlu Belediyesi olarak şehrin sağlığını da insan sağlığı kadar önemsiyor, insan sağlığının, şehrin sağlığı ile doğrudan ilişkili olduğuna inanıyoruz. Sporun, teknolojinin ve enerjinin buluştuğu Elektrikli Araçlar Yarışı, şehrin sağlığına farkındalık oluşturmak için en özel ve sempatik fırsatlardan biridir. Karbon Ayak İzi’ne dikkat çekmek, daha yeşil, daha sağlıklı şehirler oluşturmak için elektrikli araçların ve karbon salınımının farkındalığını pekiştirmek insani ve vicdani sorumluluğumuzdur. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde daha temiz, daha güvenilir, daha sağlıklı şehirler inşa etme yolunda Beyoğlu’nun öncü projeleri devam edecektir” ifadelerini kullandı.

ÜLKEMİZDE ELEKTRİKLİ ARAÇLARA YÖNELİK GİDEREK ARTAN BİR İLGİ OLUŞTU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, 1.yüzyılın elektrikli araçların yüzyılı olacağını belirterek, “Otomotiv endüstrisindeki değişim ve dönüşüme paralel olarak, hatta TOGG sebebiyle belki dünyadan da daha erken bir şekilde ülkemizde elektrikli araçlara yönelik giderek artan bir ilgi oluştu. Şüphesiz bu durum otomobil sporlarında da karşılığını buluyor. Bu tarz yarışmalarda vatandaşların ilgisi ile beraber, kamunun desteğinin büyük önem arz ettiğini düşünüyorum. Ben bu vesileyle organizasyon takviminde Türkiye’nin yer almasına katkı sağlayan EMSO Sportif’e ve ev sahipliği sebebiyle Beyoğlu Belediyesi’ne şükranlarımı sunuyorum. FIA Elektrikli Otomobil Yarışları Dünya Kupası’nın şimdiden ülkemiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

BUGÜN DOĞRU TEKNOLOJİYE YATIRIM YAPAN BİR TÜRKİYE VAR

Bakan Varank, elektrikli araçların aslında mobilite sektöründe topyekûn bir dönüşümü de beraberinde getirdiğini ifade ederek, “Şarj altyapıları, batarya teknolojileri gelişiyor, araç aksamlarında elektroniğin payı her geçen gün artıyor. Bakınız Türkiye olarak geçmişte yaşanan dönüşümlere maalesef seyirci kaldığımız dönemler oldu. Bugün ise bu durum bariz şekilde değişti. Türkiye artık gelişmiş teknoloji ve inovasyon altyapısı sayesinde yeni trendlere yönelik hızlı şekilde aksiyon alabiliyor. İnsansız hava araçları teknolojilerinde yakaladığımız başarı ve dünyanın bize gösterdiği ilgiyle Türkiye’nin bu potansiyeline hep birlikte şahit oluyoruz. Bugün artık doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yapan bir Türkiye var. Bu manada Elektrikli araçlarda da Sayın Cumhurbaşkanımızın ferasetiyle hızlı bir şekilde yol alıyoruz. Otomotiv endüstrisinde esen değişim rüzgarlarının en bariz şekilde hissedildiği ülkelerden biriyiz. Otomotiv sanayinde hâlihazırda ciddi bir kapasiteye sahibiz” şeklinde konuştu.