30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101’inci yılı, İstiklal Caddesi’nde Türk bayraklarının gölgesinde gerçekleştirilen ‘İstiklal Yürüyüşü’ ile kutlandı.

26 Ağustos 1922’de Atatürk’ün önderliğinde başlayan Büyük Taarruz’un 101. yılı, yurdun dört bir yanında büyük coşkuyla kutlanıyor.  Bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Caddesi de, 30 Ağustos Zafer Bayramında baştan sona Türk bayraklarıyla donatıldı. Beyoğlu Belediyesi tarafından bin 400 metre uzunluğunda olan caddeye çift taraflı olarak 1200 tane Türk bayrağı asıldı. Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen törenin ardından baştan sona Türk bayraklarıyla donatılan İstiklal Caddesinde ‘İstiklal Yürüyüşü’ düzenlendi. Türk bayraklarının gölgesinde gerçekleştirilen yürüyüşe; İstanbul Valisi Davut Gül, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve gençler katıldı.

DEVLET, BU YÜRÜYÜŞ DEVAM EDECEK

İstiklal Yürüyüşü’nün ardından açıklamalarda bulunan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı, bu milletin bayramı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Bize bir vatan emanet ettiler. Kurtuluş Savaşı, Milli Mücadele ve bunun simgesi olan İstiklal Caddesi… Çünkü biz Kurtuluş Savaşı’nı Milli Mücadeleyi, istiklalimiz için verdik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat ismini verdiği İstiklal Caddesi’ndeyiz. Az önce sayın valimizle, gençlerimizle bir istiklal yürüyüşü gerçekleştirdik. Yine bu devlet, bu yürüyüş devam edecek. Hep istiklalimize, bayrağımıza sahip çıkacağız. Zaferler bizimdir. Geçen hafta Malazgirt’teydik. 26 Ağustos Malazgirt bizim, Çanakkale Zaferi bizim, Kurtuluş Savaşı, Milli Mücadele bizim. İstiklal bizim, bayrak bizim, vatan bizim ve hepimiz bu vatanın evladıyız. Bu toprağın çocuklarıyız. Türküyle, Kürdüyle, Çerkez’iyle, Lazıyla, Romanıyla, Boşnağıyla, Alevisiyle, Sünnisiyle bu bayramlar bizimle. Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun” dedi.

HERKESİ İSTİKLAL CADDEMİZİ ZİYARET ETMEYE DAVET EDİYORUZ

Vatandaşlara da çağrıda bulunan Başkan Yıldız, “Bizler her 30 Ağustos’ta ve 29 Ekim’de, milli bayramlarımızda İstiklal Caddesi’ni bayraklarımızla donattık ve bütün İstanbulluları, bütün milletimizi bu bayraklar arasında, İstiklal Caddesi’nde bir anı fotoğrafı çektirmeye, İstiklal Caddemizi böyle anlamlı bir günde ziyaret etmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.